Dodavatel: Heluz cihlářský průmysl, v. o. s.

Stodola se stala takřka nepostradatelnou součástí obrazu českého venkova a patří k našim nejtypičtějším archetypům. Dům na louce nedaleko Humpolce vypadá, jako by mu z oka vypadl a jako by tu stál odjakživa. Ale jde o moderní novostavbu v duchu tradice.

Pozemek se původně nacházel ve volné krajině, dnes v okolí začíná vyrůstat nová zástavba. „Nejedná se o chráněnou krajinnou oblast, žádný územní plán nám nic nenařizoval, řešení bylo čistě naším osobním rozhodnutím, prostě jsme to tak cítili,“ vysvětluje architekt Radek Hadrbolec, autor návrhu stavby.

Dokonalé spojení

Dům se staré stodole podobá opravdu dokonale. Protáhlý kompaktní tvar, sedlová střecha, krytina z hladkých tmavých tašek podobná břidlici. Vnější kamenná přizdívka nepravidelně vyzděná z kamene z okolních polí, nechybí ani typická velká dřevěná vrata. Stodoly bývaly příčně průjezdné, povozy projížděly z pole či louky přes stodolu do dvora a naopak.

A právě tento prvek tvoří nejzajímavější součást této novostavby, byť povozům samozřejmě neslouží. Má funkci kryté terasy, je zastřešena horním podlažím. Rozděluje přízemí domu na sklad zahradních potřeb a společnou obývací část s jídelnou, kuchyní a obývacím pokojem. Slouží jako ochrana hlavního vstupu do domu, k venkovnímu posezení a stolování, případně jako krytá pracovní plocha nebo k zaparkování auta. Interiér se zde prolíná s exteriérem.

Vrata do života

Dvoje posuvná vrata, která tento prostor uzavírají, zvyšují bezpečnost a soukromí, umožňují regulovat osvětlení, chrání před větrem a deštěm a také mění vzhled domu během dne. Posuvný princip se opakuje i na oknech, opatřených posuvnými okenicemi a žaluziemi.

Dispozice domu odpovídá současnému modernímu standardu: přízemí je bezbariérové, společný obývací prostor bohatě osvětlený prosklenou plochou se otevírá do galerie v podkroví, odkud vede přístup do hlavní ložnice, dvou dětských pokojů, šaten a koupelny. Vysoký krov umožnil vytvořit ke každému z dětských pokojů další vložené patro, sloužící také k odpočinku a na spaní. Nachází se nad šatnami a zčásti nad dětskými pokoji.

Zaujme kámen

Pod zdánlivě „starým kabátem“ se ukrývají moderní, precizně promyšlená řešení a energeticky úsporné technologie. „Nejobtížnější na celé stavbě bylo docílit toho, aby kamenná přizdívka vypadala jako stará zeď. Vystřídali jsme několik kameníků,“ vzpomíná Radek Hadrbolec. Přizdívka ze směsi ruly a žuly byla pracně vyskládána z nepravidelných kusů, aby vypadala autenticky „nahodile“, za ní probíhá větraná vzduchová mezera a zdivo systému Heluz Family.

„Kámen dodává fasádě nejen charakter, ale i odolnost a přispívá i svou tepelněakumulační funkcí. Přes den zabraňuje přehřívání, večer ale energie vyzařující ze zahřátého kamene příjemně ohřívá krytou terasu,“ dodává Radek Hadrbolec.

Stavba dosahuje energeticky úsporných parametrů (třída A – velmi úsporná stavba), k vytápění slouží podlahové elektrické vytápění a krb s krbovou vložkou. „V zimě ani nezavíráme okenice a využíváme pasivní solární efekt velkých oken, dům se příjemně temperuje.“

Okna (hliníková s izolačními trojskly) jsou osazena až za kamennou přizdívkou. Hluboké ostění lemuje antracitový hliníkový plech, který představuje ryze současný moderní prvek.

Údaje o stavbě
Typ objektu: Nízkoenergetický dům
Lokace: Vysočina
Projektant: Ing. Radek Hadrbolec
Energetická náročnost: A – mimořádně úsporné
Konstrukce: Jednovrstvá zděná konstrukce bez dodatečného zateplení
Použitý sortiment: HELUZ
Nosné překlady: HELUZ 23,8
Systém: HELUZ FAMILY

Podívejte se na další projekty od stejného dodavatele

Vložte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *