V září se na náměstí Přemysla Otakara II. ve Vysokém Mýtě tradičně potkali učni stavebních oborů na desátém ročníku soutěže ŘEMESLO/SKILL 2020, aby předvedli, co se již naučili ve svých domovských školách. Budoucí mistři zedníci, obkladači, montéři suchých staveb, instalatéři a truhláři přijeli nejen z českých škol, ale i ze Žiliny. Celkem se na mezinárodní soutěži v řemeslných dovednostech, jejíž partnerem je tradičně i cihlářská společnost HELUZ, představilo 17 škol z České republiky a Slovenska.

Tradičně velmi úspěšná byla Stredná odborná škola stavebná ze Žiliny. Jejich žáci Vladislav Opalka a Dávid Kolenčiak zvítězili v oboru Zedník a žáci Mário Kavecký a Andrej Krutek se stali vítězi v oboru Instalatér. Matúš Adamec a Alexander Chachula  vysoutěžili ještě 3. místo v oboru Truhlář.

V soutěžní kategorii Montér suchých staveb obsadili první místo žáci Martin Zajíček a Radomír Dobrý z Akademie řemesel Praha-Střední školy technické ze Zeleného pruhu. Vítězi kategorie Obkladač se stali Stanislav Basarab a Vasyl Levynets ze Střední školy stavebních řemesel Brno-Bosonohy.

Z úspěchu se mohl radovat i ředitel VOŠS a SŠ stavební ve Vysokém Mýtě Jiří Skalický, jehož žáci Eduard Filipi a Ondřej Beran vyhráli v kategorii Truhlář.

Soutěžící jsou při plnění úkolů vedení radami odborníků

Důležitým aspektem soutěže je práce soutěžících s nejmodernějšími materiály a technologiemi, které jsou v současnosti na trhu. To potvrzuje i Zdeněk Kobza, zástupce tradičního sponzora společnosti Heluz cihlářský průmysl v.o.s. a porotce v jedné osobě: „V rámci letošního ročníku zedníci pracovali s novinkou, silikátově disperzní maltou HELUZ SIDI, která má větší pevnost proti polyuretanové pěně, navíc je dodávaná z výroby jako předem připravená, tekutá malta. Vše tedy měli soutěžící připravené, jen otevřeli kyblík, natírali válečkem, což zvládli bez problémů. Snažíme se podporovat naše partnerské školy po celé republice i v průběhu roku a dodáváme jim vzorky našich produktů, aby si je mohli ve škole vyzkoušet i další žáci.“

Řemeslo/Skill podporuje od začátku řada sponzorů a partnerů jak finančně, tak i soutěžním materiálem. Bez jejich pomoci a podpory dalších spoluorganizátorů jako je Pardubický kraj, Město Vysoké Mýto a VOŠS a SŠ stavební Vysoké Mýto by nebylo možné soutěž v takovém rozsahu uspořádat. Velkým přínosem je i participace oborových svazů a profesních cechů – Cechu suché výstavby ČR, Svazu podnikatelů ve stavebnictví a Cechu obkladačů ČR.

Doprovodný program pro děti byl zrušen

Letošní doprovodný program připravovaný pro předškolní děti a žáky základních škol byl těsně před začátkem soutěže zrušen, aby se minimalizovala rizika přenosu. Přednostně byl řešen soutěžní program, který se odehrával kompletně venku.

Výsledky – soutěžní obor Zedník

Soutěž – mistr zedník HELUZ:
1. místo: 
Vladislav Opalka, Dávid Kolenčiak
SOŠ stavebná Žilina, Tulipánová 2, Slovensko
2. místo: Radek Preisler, Dmytro Okseniuk
Střední škola stavebních řemesel Brno – Bosonohy,  Pražská 38b 
3. místo: Erik Fikáček, Martin Juščík
SŠ technických oborů Havířov-Šumbark, Lidická 600/1a

Celkový vítěz (4 soutěžní úkoly)
1. místo: Vladislav Opalka, Dávid Kolenčiak
SOŠ stavebná Žilina, Tulipánová 2, Slovensko
2. místo: Adam Vodička, Patrik Hlaváček
SPŠ stavební Pardubice, Sokolovská 150, Rybitví
3. místo: Erik Fikáček, Martin Juščík
SŠ technických oborů Havířov-Šumbark, Lidická 600/1a

Spolupořadatelé soutěže:
Erudio CZ, z.s., Pardubický kraj, Město Vysoké Mýto, VOŠS a SŠ stavební Vysoké Mýto
Profesní partneři soutěže:
Cech suché výstavby ČR
Cech obkladačů ČR
Svaz podnikatelů ve stavebnictví

Zdroj: HELUZ

Vložte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *