Cihly nejsou vynálezem moderní doby. Cihly (tehdy hliněné) se na stavbu domů používají od roku 6300 př. n. l. Pokud si chcete koupit cihly a stavět z nich, musíte především rozlišovat mezi dvěma různými typy podle jejich použití. Zde se dozvíte, za jakým účelem byste měli cihly kupovat a na co si dát při jejich nákupu pozor.

Co jsou to cihly a k čemu se používají?

Cihly jsou v podstatě stavebním materiálem, jehož vzorem je cihla. Cihla je umělý kámen vytvořený z pálené keramiky. Cihlové zdi jsou oblíbené pro svůj okouzlující vzhled a vysokou kvalitu bydlení. Dalším důvodem ve prospěch cihel je jejich nezničitelnost díky obrovské odolnosti vůči povětrnostním vlivům. Kromě cihel existuje ještě jeden typ tašek, který se používá na střešní krytiny. Střešní taška je rovněž vyrobena z pálené hlíny a slouží k ochraně domu před pronikající vlhkostí a dalšími vnějšími vlivy. Dlaždice a střešní tašky mají mnoho podobností, ale také některé rozdíly, které by se neměly podceňovat, především v souvislosti s místem použití.

Také čtěte: Primární rozhodnutí: Jaký stavební materiál vybrat?

Jaké jsou velikosti?

Byli byste překvapeni, kdybyste znali množství různých velikostí dlaždic. Je to proto, že v moderních obchodech pro kutily jsou obvykle na výběr pouze dva rozměry, ze kterých chcete cihly koupit. Celkem je známo pět běžných rozměrů a několik netradičních. Cihla normálního formátu má rozměry 24 x 11,5 x 7,1 cm, zatímco cihla starého říšského formátu měla menší rozměry 25 x 12 x 6,5 cm, ale celkově byla větší. Německý říšský formát má rozměry 24 x 11,5 x 63 cm. Hamburský formát, který je dodnes dostupný má rozměry 22 x 10,5 x 6,5 cm a charakterizuje stěny mnoha domů.

Jaké jsou typy cihel a jaké jsou jejich výhody?

Snad žádný jiný termín se nepoužívá v tolika produktech jako termín cihla. Pokud chcete koupit cihly, měli byste si konkrétně určit, zda kupujete cihly na stavbu zdi, nebo zda chcete koupit střešní tašky na pokrytí nemovitosti. Cihly se vyznačují výhodami v každé podobě a pro každé použití. Protože jsou vyrobeny z pálené hlíny, jsou odolné vůči povětrnostním vlivům a robustní. Hlavní rozdíl je mezi plnými a dutými cihlami. Střešní tašky mohou mít různé tvary a lze je tak individuálně přizpůsobit požadavkům a aktuálnímu stavebnímu projektu.

Jaké materiály jsou k dispozici?

Jak již bylo zmíněno, klasická cihla se vyrábí z pálené a tvrzené hlíny. Starší cihly, které najdete hlavně v hrázděných domech, jsou hliněné. Moderní cihla, která je velmi lehká a používá se pro dnešní stavební projekty, je směs vyrobená buď z hmot obsahujících hlínu, nebo s přísadami v podobě pilin, papírového záchytného materiálu nebo kuliček polystyrenu. Jediným účelem přísad je snížení hmotnosti a odlehčení cihly.

Existují alternativy?

Pálenou střešní tašku na střechu nemusíte nutně kupovat. V dnešní době je preferována řada alternativ. Trapézové a střešní plechy, které napodobují vzhled tašek, se stále častěji používají jako alternativa ke klasickým hliněným taškám, protože mají obrovské materiálové výhody. Pokud jde o cihly ve stavbě domu, betonové bloky nebo prefabrikované moduly ve stavbě domu jsou protějškem klasického plného cihlového domu. Faktem je, že cihla je stále oblíbená, ale v žádném případě není bez alternativy při stavbě domů a zastřešení.

Nepřehlédněte: Pro pasiv je cihla nejvhodnější

Rozhoduje kvalita

To neznamená, že jako stavebník nemusíte šetřit a kupovat velmi drahé cihly. Srovnání různých nabídek se vyplatí a ukáže vám, který výrobce vám zajistí trvalou kvalitu s cenovými výhodami. Je dobré vědět, že nákup většího množství je vždy levnější než nákup jednotlivě. Pokud stavíte dům, měli byste si předem spočítat, kolik cihel a střešních tašek budete na stavbu potřebovat a podle toho se rozhodnou.

-jik-

Vložte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *