Přirozený vzhled ve spojení s přírodou, tradice, nadčasovost a odolnost – to je jen část důvodů, proč se rozhodnout pro cihlovou dlažbu. Cihlová dlažba je krásným doplňkem k domu se střechou z pálených tašek, k cihlovým obkladům nebo jako kontrastní doplněk k větším betonovým nebo omítnutým plochám.

Dlažba, která se hodí do exteriéru i interiéru domu

Cihlová dlažba není jen obyčejným pochozím materiálem; je to estetický prvek použitelný do venkovních i vnitřních prostor domu. S výškou od 3 cm pro interiéry až po 5 cm pro exteriéry, nabízí široké spektrum využití od příjezdových cest a chodníků po parkovací stání až po podlahy uvnitř domu. 

Způsob pokládky cihlové dlažby

Kvalitní pokládka je základním předpokladem vysoké odolnosti a dlouhé životnosti cihlové dlažby. Pokud chceme položit dlažbu přímo na terén, připravíme si štěrkové lože. Výška lože a hrubost frakce kameniva se odvíjí od požadované zátěže dlažby, tedy jestli bude plocha sloužit pro stání automobilu nebo bude pouze pochozí. Dlažba se pak pokládá s mezery o šířce 3-5 mm. Spáry se nakonec zasypou křemičitým pískem. V průběhu pokládky se musí jednotlivé vrstvy štěrku i zásyp pískem zhutňovat vibrační deskou.

Pokud chceme cihlovou dlažbu položit na rovnou betonovou plochu, musí mít deska potřebný spád pro odvod vody a být opatřena hydroizolací. Dlažba se pak pokládá do maltového lože. Způsob spárování se odvíjí od povrchu dlažby. Dlažba s hladkým povrchem se spáruje celoplošně s následným očištěním. U dlažby s hrubou strukturou se každá jednotlivá spára vyplňuje zvlášť tak, aby nebyl znečištěn její povrch.

Interiérová dlažba se pokládá do klasického lepidla určeného pro interiérovou dlažbu.

I bez glazury může být dlažba z pálené hlíny odolná

Cihlová dlažba stejně jako cihlového obklady typu klinker se vyrábí vypalováním hlíny za vysokých teplot. Tento proces výroby vede k vytvoření velmi tvrdého,  vodě nepropustného a mrazuvzdorného  materiálu. Klinker exceluje v odolnosti vůči povětrnostním vlivům, mrazuvzdorností, dlouhou životností, což se uplatní právě u dlažeb a venkovních obkladů. 

Pálená hlína, použitá v její výrobě, poskytuje povrch, který neklouže za vlhka, má nízkou nasákavost (kolem 5%) a odolává i těžkým podmínkám, kterým jsou vystaveny stání pro automobily a jiné venkovní prostory.

Cihlová dlažba nabízí několik rozměrových a barevných variací

Cihlová dlažba přináší do prostoru nejen odolnost, ale i nadčasový a jedinečný vzhled. V nabídce jsou různé rozměry a barevné provedení – od tradiční cihlové barvy až po šedou, žlutou a černou. Díky výběru tvarových a rozměrových variací nabízí mnoho možností vazby, jako je běhounová, bloková, diagonální nebo lineární vazba. Ideální pro interiéry v industriálním, řeckém nebo toskánském stylu. Cihlová dlažba vytváří atmosféru autentičnosti a krásy. Je perfektním prvkem pro podlahy v historických budovách nebo chalupách.

Přírodní materiál, který decentně doplní zahradu praktickými prvky

Dlouhá životnost a přírodní vzhled každé dlaždice přinášejí jedinečnost každého kusu. Dlažbu je možné pokládat velmi variabilně, protože pohledová je každá strana.Tato přírodní dlažba se stává praktickým prvkem zahradního designu, který se nejen snadno integruje do okolního prostředí, ale také plní funkční účel. Je vhodná pro chodníčky v zahradě i u vstupu, nebo jako podklad pro zahradní nábytek.

Vložte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *