Cihlové domy mají nadčasový půvab, který v nejbližší době nevyjde z módy. Existují již po generace a staví se dodnes. Existuje však několik běžných problémů, které byste měli znát, než do nich investujete své těžce vydělané peníze. Článek se věnuje problémům, s nimiž se mohou setkat ti, kteří se rozhodli fasádu dřevostavby obložit cihlou.

Cihla je fantastický a všestranný stavební materiál, který se na domech a budovách v té či oné podobě používá již tisíce let. Cihlové stavby pomáhaly rozvoji starověkého světa téměř na všech kontinentech od Asie po Jižní Ameriku.

Tento článek je věnován běžným problémům s cihlovými domy a tomu, jak je odstraňovat a jak jim předcházet. Probereme také některé výhody a nevýhody cihlových domů.

Problémy se zděním

Cihla není jako jiné typy stavebních materiálů. Každá jednotlivá cihla se skládá ručně pomocí cementové malty. Cihly jsou v řadě za sebou pokládány jedna za druhou s odpovídajícími spárami. I obytný dům může mít tisíce jednotlivých cihel naskládaných ve výšce dvou nebo dokonce tří pater. Každá řada musí být vyrovnaná s odpovídajícími roztečemi spár. Všechny spáry musí být zapraveny a každá řada musí být rovná. Dobrá práce s cihlami není snadná, a proto jsou problémy způsobené nekvalit ním zděním tak časté. Již za První republiky, kdy byl nedostatek kvalifikovaných zedníků, jezdili patry pracovat do Prahy. Odborníci založili stavbu vyzdily rohy. O zbytek se následně postarala nekvalifikovaná pracovní síla.

Zdaleka nejčastější problémy s cihlovými domy jsou způsobeny nesprávným zděním. Jde o technickou práci, která vyžaduje zkušeného zedníka, nikoliv typického zedníka amatéra nebo kutila.

Pozor na vlhkost

Časté problémy s cihlovými domy se netýkají jen vzhledu, i když ten je sám o sobě velkým problémem. Ale spíše jde o prevenci budoucích škod nebo opravu již existujících problémů. Nejčastější příčinou poškození domu je voda. A protože cihla je porézní zdivo, absorbuje vlhkost jako houba. Vodou nasáklá cihla sedí přímo na základech domu, takže pokud cihly nejsou správně nainstalovány nebo nemáte dobrou hydroizolaci, pak se vám nakonec do domu dostane plíseň a hniloba.

Dobrou zprávou je, že všem těmto problémům lze předcházet a většinu z nich lze opravit, pokud víte, jak na to. V nejhorším případě musíte přistoupit k podříznutí domu nebo k odkopání základů domu.

Opravy malty

Cihly jsou mimořádně odolný stavební materiál, ale malta použitá uvnitř spár, která se označuje jako spárování, se může stát problémem.

Jakýkoli typ cihlové stavby je jen tak dobrý, jak dobrá je malta, která je použita k jejich výstavbě. Pokud malta selže, selžou i cihly. Malta používaná ke stavbě většiny cihlových domů se nevyrábí z předem namíchaných směsí. Zedníci míchají kombinaci písku, vápna a cementu v poměru odpovídajícím typu prováděné práce. Pokud je poměr nesprávný, může mít malta později velké problémy.

Nejčastějším důsledkem nesprávně namíchané malty je její znehodnocení. Pokud je směs špatně namíchaná, pak se malta stane měkkou a křehkou. Mezi další příčiny zhoršení kvality malty patří pronikání vlhkosti, větrná eroze nebo cihly, které byly natřeny barvou, které neumožňují únik vlhkosti. Na cihly by se měly používat pouze schválené barvy.

Přezdívání cihel

Způsobem opravy poškozené cihlové malty je metoda zvaná přezdívání. Přezdívání spočívá v tom, že se stará malta v místě poškození vyškrábe a nahodí se nová. Jde o časově náročný proces, který vyžaduje určitou zručnost. Hlavním problémem při přezdívání cihel je sladění. Novou barvu malty bude těžké dokonale sladit se starou, což znamená, že pokud chcete opravu skrýt, budete muset celý dům znovu vyspárovat. Zkušený zedník může do nové malty přidat barviva a přísady, které budou lépe odpovídat barvě. Při správném postupu můžete ušetřit desetitisíce za práci a materiál.

Dbejte rovněž na to, abyste použili stejný typ malty jako u tech starých. Takto bude nová malta, až začne stárnout, splývat se starou.

Přezdívání by měl dělat pouze kvalifikovaný zedník, který má s tímto typem práce zkušenosti. Obvykle stojí kolem 50 až 150 Kč za m2 v závislosti na podmínkách na místě. Pokud jsou všechny cihly nízké a snadno přístupné, je to levnější. Jestliže jsou však vysoko a je třeba postavit lešení, může se to prodražit.

Nevhodná malta

Použití nesprávného typu malty je velmi častým prohřeškem. Mnoho zhotovitelů ani neví, že existují různé typy malt, natož aby věděli, který typ, kdy a proč použít. Proto je tak důležité najmout si profesionálního zedníka, kdykoli pracujete s cihlami. Ten bude vědět, která malta je pro vaši práci vhodná a jak ji namíchat. Použití nesprávného typu malty je velmi častou příčinou rychlé degradace.

Proč tedy záleží na typu malty? Nevhodná malta působí praskliny. Tyto trhliny vedou k problémům s vodou a k poruchám konstrukce. Voda může proniknout do trhlin a dostat se za cihly a případně i do domu.

Špatné spoje

Dalším z nejčastějších problémů cihlových domů jsou spáry. Na cihlovém domě mohou být tisíce spár a každá z nich může v budoucnu způsobit potenciální problém. Každá spára musí být během zdění a po ní vyplněna maltou a následně zapravena do správného tvaru. Jsou zde tedy dva hlavní problémy.

Jestliže při stavbě stěn nepoužijete dostatečné množství malty nebo pokud použijete nesprávný typ, mohou být spáry oslabeny, být porézní a v důsledku více ohroženy. Nesprávné vyplnění spár po instalaci cihel může vytvořit dutiny, které mohou nakonec prasknout. Obvykle praskají, protože výplň je příliš tenká, což znamená, že je slabá. Spára by měla být zcela vyplněna pevně a bez dutin.

Správné vyzdění cihlové spáry je rovněž důležité nejen kvůli vzhledu, ale také proto, aby se zabránilo pronikání vody. Špatné cihlové spáry lze při prohlídce cihlového domu poměrně snadno odhalit. Hledejte nerovnoměrné spáry. Pokud cihly dělal profesionál, budou všechny spáry vypadat rovnoměrně. Při prohlídce domu nebudete moci vidět dutiny, ale pokud bylo vše provedeno správně, je zde jistota, že správně vyplnili i mezery.

Dalším způsobem, jak odhalit problémy se spárami, jsou praskliny. Pokud vidíte praskliny, je velká pravděpodobnost, že máte i dutiny.

Špatné spáry jsou spolehlivým způsobem, jak odhalit neprofesionální zdění.

-jik-

Vložte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *