Stavba rodinného domu je pro většinu stavebníků dlouhodobá, finančně náročná a složitá otázka. Jaký dům zvolit, jakým způsobem stavět… A desítky detailů, z nichž se zanedlouho má zrodit nový domov. Lídr českého stavebního trhu, společnost Wienerberger, nabízí v Programu Wienerberger e4 dům všem zájemcům cestu ke zdravému bydlení, které splní i ty nejpřísnější nároky, sny a přání.

Dům, to zdaleka nejsou jen cihly, tašky a omítky. Moderní stavba vyžaduje komplexní přístup ve všech směrech. Jedno z významných kritérií moderního bydlení si všímá energetické náročnosti budoucího provozu. Stavebníci skloňují nejrůznější druhy a typy materiálů a izolací. A přesto platí, že největší tepelné ztráty způsobují nikoliv zdi, ale výplně, tedy okna a dveře. Dům je zkrátka potřeba vnímat jako celistvý organismus. Přesně, jak to udělali experti Wienerbergeru, když připravili koncept e4 domu, který respektuje všechny souvislosti.

Co znamenají čtyři E

Odtajněme si je hned v úvodu – Ekologie, Energie, Estetika a Ekonomika. Dům ve standardu e4 nejenže plně odpovídá všem legislativním předpisům a trendu ekologických staveb, ale splní v každém ohledu i ty nejvyšší nároky. Nejlepším důkazem může být letošní ocenění Dům roku 2021 pro luxusní dům na jezeře, který standardu e4 plně odpovídá.

Velkorysou stavbu představuje autor architektonického řešení, architekt Petr Dobrovolný: „Zadáním byl komfortní dům pro čtyřčlennou rodinu, s krytým bazénem, velkoprostorovou garáží pro osm automobilů a s obytnou terasou včetně letní kuchyně pro grilování s přáteli. K hlavním požadavkům patřilo i maximální soukromí, hodně světla a krásné výhledy do krajiny. My jsme do zadání přidali vodní plochu a přejmenovali projekt na Dům na jezeře. Navrhli jsme řadu nejrůznějších variant, od přízemního až po čtyřpodlažní objekt, různé kombinace materiálů na fasádě i v interiéru. Postupně jsme dospěli k řešení, které je symbiózou přání investora a našich představ o souznění architektury a okolního prostředí.“

Ekologie v každém směru

Ekologicky šetrná je už sama výstavba cihlových domů a dvojnásob to pak platí o domech s jednovrstvou obálkou bez dodatečného zateplení, což je právě případ e4 domů. Těžba keramických stavebních materiálů je dnes velmi šetrná ke krajině, výroba je obvykle navázána v lokalitě těžby a to znamená minimální přepravní zatížení okolního prostředí. Stavební materiály z pálené keramiky navíc mají velmi dlouhou životnost bez změny užitných vlastností a jsou plně recyklovatelné. Koncept e4 se ale nespokojuje pouze s ekologickým pohledem na materiály, všímá si i dalších prvků, jakými jsou například retence nebo akumulace a následné využití dešťové vody či třídění odpadu. V součtu to znamená minimální dopady na životní prostředí v průběhu celého životního cyklu domu.

Tlak na co nejmenší spotřebu energií ovlivňuje nejen ekonomiku, ale i naše životy. Tepelnětechnické parametry stavby získávají a v budoucnu budou získávat stále větší význam. Koncept e4 domu vzešel ze spolupráce s experty ČVUT, kteří obálku domu navrhli tak, aby vyhovovala požadavkům na domy s téměř nulovou spotřebou energie, tedy typu NZEB. Promyšlený projekční záměr, vynikající tepelná akumulace a skvělé izolační vlastnosti keramických materiálů i kvalitní stavební komponenty jsou zárukou, že komfortní tepelné a vlhkostní podmínky v interiéru e4 domu zajistíte i s minimálními energetickými nároky.

Jedinečné produkty, jedinečný dům

Pokud se obáváte, že dodržet všechna pravidla pro dům e4 znamená ve výsledku nějakou unifikovanou katalogovou stavbu, mýlíte se. Tvůrci konceptu si byli vědomi toho, že touha po jedinečnosti a individualitě je vlastní snad každému, vždyť každý z nás má své specifické potřeby či přání. Proto je architektonické řešení e4 domu zcela v rukou architekta a projektanta. Wienerberger je díky široké škále svých produktů schopen naplnit i ty nejvyšší nároky na design a jedinečnost. Nejvyšší nároky na kvalitu i estetiku splňují všechny značky z rodiny – cihlové bloky Porotherm, keramická střešní krytina Tondach, lícové zdivo Terca, cihlová dlažba Penter i betonové prvky Semmelrock.

Cena až na prvním místě

To nejlepší nakonec – Wienerberger v programu e4 přichází s domem dostupným pro běžnou rodinu. „Představa, že takový moderní dům bude násobkem ceny, kterou si běžná rodina může dovolit, většinou neplatí. Jedna věc je totiž cena materiálu, druhá věc je cena práce a třetí věc jsou vlastnosti. Dražší produkty práci ulehčují, zjednodušují i zrychlují a přitom mají lepší funkční vlastnosti, čímž snižují budoucí provozní náklady v životním cyklu,“ komentuje cenové nároky Daniel Uskokovič, projektový manažer Programu Wienerberger e4 dům a upozorňuje tak na zásadní moment – e4 dům si zachovává skvělé vlastnosti po celou dobu svého života. A ten je, jak je u kvalitních cihlových domů běžné, opravdu hodně dlouhý. Tu kvalitu tak ocení i děti dětí vašich dětí.

Pokud si stále ještě nejste jistí, zajeďte se podívat do Újezdu u Průhonic na první vzorový e4 dům, který v loňském roce zkolaudoval pan Karel Vlček. Dům i průběh výstavby si můžete také prohlédnout na webu e4dum.cz. Zde si také můžete pomocí konfigurátoru sami a hned zkusit svůj budoucí dům ve standardu třetího tisíciletí navrhnout a spočítat si i jeho reálnou cenu. Přesvědčíte se, že cesta k vysněnému domovu se skutečně jmenuje Wienerberger.

Podpora zajištěná ve všech směrech
K důvodům, které hovoří pro e4 dům, patří také propracovaný a velkorysý program podpory, ať už se rozhodnete pro výstavu svépomocí či na klíč. Doporučujeme se už ve fázi promýšlení stavby spojit s odborníky Wienerberger – dozvíte se vše potřebné a nabídnou vám veškerou pomoc. K dispozici jsou nejen detailní praktické návody, rady a tipy, ale také desítky certifikovaných projektantů, řada stavebních firem a také efektivní podpora, která vedle dotačního poradenství a administrace dotací nabízí i nezávislou kontrolu stavby v celém jejím průběhu, odborné založení stavby, přednostní dodávky stavebního materiálu či závěrečný certifikát nezávislého Centra stavebního inženýrství.

Po celé republice funguje síť certifikovaných partnerů, konzultantů, projektantů i stavebních firem spolupracujících s programem e4. K nim se připojila i celá řada renomovaných výrobců oken, dveří, technologického a interiérového vybavení, jako jsou například Vekra, VELUX, SIKO, Baumat, SCHIEDEL, ISOVER, ABB, Regulus, Semmerlock a další.

Zdroj: Wienerberger

Vložte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *