Nejvíce nás omezuje uzavření hranic pro servisní techniky ze zahraničí, říká Ing. Marek Žídek, obchodní ředitel KM Beta.

  • Pociťujete dopad nouzového stavu na výrobu?

Dlouhodobě udržujeme štíhlou výrobu.

  • Jaká opatření jste přijali ve vztahu ke svým zaměstnancům?

Zavedli jsme rozdílné časy nástupů do zaměstnání, k obědům. Platí u nás všeobecná povinnost nosit roušku. Několikrát denně dezinfikujeme sociální zařízení atd. V případě, že zaměstnanci u sebe zaznamenají některý z příznaků onemocnění, zůstávají doma a situaci řeší se svými ošetřujícími lékaři.

  • Jak jste si opatřovali ochranné pomůcky?

Roušky jsme nakoupili u okolních šicích dílen. Dezinfekce a speciální mýdla pořizujeme u internetových prodejců a v klasických drogeriích. Zdá se, že se situace s ochrannými prostředky stabilizovala.

  • Pociťujete propad v obchodě?

Zájem o naše produkty přetrvává a zatím není znát vliv restriktivních opatření na poptávku po našich výrobcích. V řádu měsíců očekáváme vliv nepříznivé makroekonomické situace na naše odvětví. Osobní komunikaci nahrazujeme telefony a elektronickou komunikací. Zatím v tom není problém, ale je pravda, že všechno tím nenahradíte.

Vir ve stavebnictví
Stavitelství vlivem současné situace počítá s poklesem trhu o 10 % v tomto roce a následně s poklesem o 2,7 % v roce následujícím. V oblasti tržeb potom očekávají pokles o 8,7 % v tomto roce a následně o 3,4 % v roce dalším. Původně předvídaly, že trh poroste o 1,8 % v roce 2020 a o 0,9 % v roce 2021. V oblasti tržeb počítaly také s růstem o 4,3 % v roce 2020 a dalším růstem o 3,0 % v roce 2021.

Deset procent podnikatelů už zastavilo své podnikání nebo to udělají v nejbližší době. Dalších 18 procent firem má vážné finanční problémy. Vyplývá to z průzkumu agentury SC&C. V důsledku pandemie koronaviru hlásí firmy snížení výroby až o 40 procent. Navzdory obavám ale hromadné propouštění neplánují.

Více než polovina (54 procent) firem do 50 zaměstnanců uvedlo, že registruje zhoršení platební morálky u odběratelů. U firem nad 250 zaměstnanců jde o 27 procent. Zatímco až 47 procent malých společností se kvůli zpožděným platbám může ocitnout v příštích osmi týdnech v platební neschopnosti, velcí dodavatelé se podobného vývoje.

Vložte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *