Dodavatel: HELUZ cihlářský průmysl, v. o. s.

Při plánování domu je dobré mít referenci na architekta, znát jeho realizované projekty. Investor rodinného domu v Borku u Českých Budějovic měl tu nejlepší referenci, vlastní zkušenost – vyrostl v domě, který rodičům navrhl stejný architekt. Ukázalo se, že i prosklený dům může být díky tepelněizolačnímu zdivu HELUZ FAMILY pasivní a získat dotace Zelená úsporám.

„Před dvaceti lety jsem kreslil dům pro otce investora, mého spoluhráče z hokeje. Samozřejmě mne potěšilo, když se na mě obrátili se synem, abych navrhl dům i pro další generaci,“ říká ing. Josef Vostracký. Pro syna vyprojektoval stylově i energeticky úsporný dvoupodlažní dům s dispozicí 5+kk, otevřený slunci i zeleni, přesto s dostatečným soukromím a pohodlím na zastřešených terasách. A samozřejmě s využitím nejmodernějších technologií, jako jsou elektricky ovládané hliníkové okenní systémy Schüco s trojitým tepelněizolačním sklem, které prosvětlily celou jižní stranu domu. Anebo tepelněizolační zdivo HELUZ FAMILY, díky kterému dům vyhověl nárokům na dotaci Zelená úsporám.

„Chytrým elektroinstalacím jsem se zprvu bránil, protože nejsem zrovna fanouškem, když se vše ovládá přes telefon, ale přesvědčili mě a jsem za to rád, je to mnohem pohodlnější řešení,“ říká spokojený majitel. Sám přiznává, že do představ a návrhů architekta příliš nezasahoval, protože se mu prostě líbily. „V prvním domě rodičů jsme byli se vším spokojeni, takže nyní jsme se panu architektovi ozvali automaticky. Jeho současné projekty se nám moc líbily, tak jsme vše nechali na něm.“

Cihelný dům s fasádou z desek, modřínových latí a prosklených ploch

Lichoběžníkový pozemek na kraji Českých Budějovic o ploše 774 m2 koupili rodiče pro syna již před lety. Pozemek je rovinatý, orientovaný delší šikmou stranou na jih. Dům architekt umístil k severní hranici pozemku, aby pozemek optimálně využil a na jižní straně vznikla větší zahrada. Všechny obytné místnosti domu jsou orientovány na jih, což umožňuje dokonalé prosvětlení a proslunění domu. Z jižních oken a zahrady jsou pěkné výhledy na pohoří Blanského lesa. „Z pracovny v patře vidím až na Kleť,“ pochvaluje si investor. Na horním podlaží jsou ještě dva pokoje připravené pro děti s koupelnou a šatnou, odevšad je přístup na střešní terasu. Nedávno narozený první syn však zatím pobývá v ložnici rodičů v přízemí.

Také se podívejte: Rodinný dům, kterému dominují sklo a cihly

Denní část domu navazuje na jižně orientovanou zahradu s přírodním jezírkem. V přízemí je dále kuchyňský kout, jídelní stůl, schodiště do patra, a především prostorný obývací pokoj s prosklenou stěnou do zahrady. Další velké okno v kuchyňském koutu je osazeno tak, aby pracovní deska linky zároveň tvořila parapet. Na kuchyň pak navazuje krytá terasa vysunutá do zahrady tak, aby využila rozšíření pozemku v této části. Z obýváku je přes šatnu přístupná ložnice s koupelnou a s výstupem na terasu, kde je pod přístřeškem umístěna venkovní vířivka.

Mírně zalomený tvar domu chrání i zútulňuje terasu, která se stala oblíbeným víkendovým místem pro grilování. Relaxační oázu dotváří i přírodní jezírko, jehož nenáročnost na údržbu si majitel nemůže vynachválit. Přízemní část objektu navazuje na dispozici dvojpodlažní části a tvary zpevněných ploch, dochází tím k rozbití tradičního kvádru a hmoty domu jsou umístěny volně v zahradě. Fasády domu jsou řešeny z fasádních desek nebo modřínových latí a prosklenými plochami. To umocňuje přirozenost domu a propojení se zahradou.

Volba padla na trojsklo

Obvodové zdivo je sendvičové, stavba byla provedena zděnou technologií z cihel HELUZ 25 FAMILY se zateplením minerální rohoží tl. 250 mm ve dvojitém roštu a s fasádním obkladem z desek Cembrit dvou barev a modřínových latí.

„Pokud na fasádu navrhuji omítku, tak používám zdivo HELUZ FAMILY 2in1 tloušťky 500 mm bez potřeby dalšího zateplení. Pro sendvičovou skladbu, kdy je fasáda obložena deskami nebo dřevem, se mi osvědčily cihly HELUZ FAMILY o tloušťce 250 mm s minerální rohoží. Pro dnešní architekturu s nároky na tepelně izolační parametry mi cihelný systém HELUZ poskytuje všechna potřebná řešení,“ říká architekt ing. Josef Vostracký z rodinné firmy ATELIER Vostracký.

K energeticky úsporné koncepci domu, který získal dotaci z programu Zelená úsporám, přispěla i tepelněizolační trojskla hliníkových oken s otvíravými křídly Schüco AWS 90.SI+, která splňují kritéria pro pasivní domy (Uw ≤ 0,8 W/m2K), i nadstandardně tepelně i zvukově izolované dveřní systémy Schüco ADS 90.SI a Schüco ADS 75.SI s lícujícími dveřními křídly splňujícími ty nejvyšší nároky na design, ale i s vysokou odolností proti vniknutí třídy RC 3. Okna byla osazena do roviny venkovní tepelné izolace montážním systémem DAFE PUREX.

„Jde o předsazenou montáž do venkovního líce obvodového pláště budovy s  vynikajícími tepelně izolačními vlastnostmi, kterou jsme vyvinuli pro nízkoenergetické a pasivní stavby. DAFE PUREX zároveň přináší dokonalé statické ukotvení i takto velkých prvků a zajišťuje funkční difúzní uzávěru v prostoru montážní spáry,“ říká obchodní ředitel ing. Culka ze společnosti DAFE-PLAST Jihlava, která je PREMIUM PARTNEREM firmy Schüco a hliníková okna z profilů Schüco vyrobila a osazovala.

Hlavní prosklené plochy oken jsou orientovány na jih, což zlepšuje energetickou náročnost domu, a jsou doplněny předokenními hliníkovými roletami, které okna zastiňují v létě a v zimě zvyšují tepelně izolační schopnosti oken.

„V létě jsme v interiéru měli příjemných 23 stupňů,“ doplňuje investor a spokojeně dodává, že by na domě nic neměnil. A tak kdoví – tak jako se v rodině už v několikáté generaci dědí jméno Václav, třeba se rodinným „dědictvím“ stane i pan architekt. Investorovi se už malý Václav narodil.

FOTOGALERIE:

Technické údaje
Typ objektu: Pasivní rodinný dům u Českých Budějovic
Zastavěná plocha: 112 m2, přízemní část 79 m2, terasy pod přístřeškem 36 m2, sklad 6 m2, plocha přístřešku pro parkování – 27 m2
Projektant: Ing. Josef Vostracký
Měrná potřeba tepla: do 15 kWh/(m2a)
Energetická náročnost: A – mimořádně úsporné
Konstrukce: Zateplená konstrukce
Použitý sortiment Heluz:
Keramické překlady Heluz ploché
Nosné překlady Heluz 23,8
Heluz pro vnitřní zdivo a příčky
Heluz Family
Heluz Uni

Tip: Podívejte se i na další projekty od stejného dodavatele

Foto: Petr Zikmund

Vložte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *