Rozdíl mezi individuální chudobou a bohatstvím má jednoduchou hranici. Komu se podaří do důchodu bydlet ve vlastním, nebude se s největší pravděpodobností potýkat ve stáří s fatálními ekonomickými problémy. Naopak nájemní bydlení nese všechny znaky budoucích obtíží. Pokud potřebujete bydlet, pak neváhejte a stavte. Peníze na účtech tají a investovat je stavby rodinného domu dává ekonomický smysl… A co na to říkají zástupci Cihlářského svazu Čech a Moravy?

Ekonomika se potácí mezi stagnací a recesí. Není jasné, jakou barvu si nula zvolí: Bude to černá nebo červená. Ať či onak, poučme se u předků. Obrovská celosvětová ekonomická krize ve 30. letech minulého století vedla k mnoha drastickým věcem. Ty nyní ponechme stranou. Co se ale výrazně změnilo, byla individuální výstavba. Každý, kdo se podívá kolem sebe, uvidí obrovské množství rodinných domů, které byly postaveny právě začátkem 30. let minulého století. Proč? Jednoznačně proto, že si lidé uvědomili význam investice do vlastního bydlení.

Proti zkušenostem předků

Statistici již potvrdili trend v útlumu nových staveb. Individuální výstavba se výrazně zpomalila. Následkem toho nebude ani v dalších měsících možné předpovídat oživení a tento jev se postupně propíše do navazujících řemesel nutných na stavbu domu. Stavby, které není nevyhnutelné zahájit, jsou odloženy.

Nové domy trpí několika handicapy, pro které jejich výstavba stagnuje a mění se jejich charakter. Za prvé zákonná i logická snaha o snížení energetické náročnosti budov. Domy se začínají stavět menší, jejich náklady na výstavbu by tedy mohly relativně klesat, bohužel však rostou náklady na opatření spojená právě s úsporou energií. Konkrétně zateplení, trojskla, pěnové sklo do zateplení základů (pasivní formy úspor) a také tepelná čerpadla, FVE, rekuperace (pasivní formy). Za druhé nepřipravenost, a do jisté míry neochota, měnit územní plánování z velkých pozemků na menší nebo řadové domy. Za třetí sazba hypoték, kde budoucí dlužníci narážejí na strop úvěruschopnosti k ceně stavby. Odborníci se shodují, že Centrální banka nebude do podzimu sahat na základní úrokovou míru. To, bohužel, znamená, že nelze v letošním roce ani očekávat pokles úroků z hypoték a s tím spojená veškerá negativa.

Anketa: Co radí výrobci

Investujte rodinné úspory do cihel. Stavět z cihel je pořád velice výhodné. Hovoří se o „cihlovém zlatě“. Stavebníci, kteří postaví vlastní dům, nyní těží, se stále zhodnocující ceny „cihlového zlata“.

Stavba domu má v současnosti větší smysl než kdykoli předtím. Inflace přesahující dvouciferná čísla dává dobrý smysl pro urychlení stavebních plánů. Vzhledem k tomu, že v minulosti to byly především finanční trhy, které způsobily četná zklamání, je stavba domů synonymem jistoty a stability hodnoty.

Zeptali jsme se na názor členů Cihlářského svazu Čech a Moravy, jestli jsou obdobného názoru. Mnohé odpovědi nás však překvapily.

Odpovídali:

  • Josef Kotek, prezident Cihlářského svazu Čech a Moravy,
  • Petr Magda, jednatel společnosti WIENERBERGER,
  • Marek Žídek, výkonný ředitel společnosti KM Beta,
  • Petr Porubský, obchodní a marketingový ředitel společnosti HELUZ,
  • Jan Fiala, obchodní ředitel Cihelna Šterboholy.

Odpovědi:

Josef Kotek: Jsme ve fázi recese ve výstavbě bytů a rodinných domů. Každý, kdo „měl strach o peníze“, tak je již utratil v letech 2021 a 2022. Nyní není doba si kupovat cihly a tašky jako brzdu proti inflaci. Každý si přeci řekne, bylo draho a dráž už nemůže být – počkám si, až se bude zlevňovat. Je trochu iluzí, že si normální člověk našetří při dnešní inflaci na celý dům. Asi se na nějaký čas vrátíme zpátky k výstavbě svépomocí. Bude se postupně nakupovat materiál a někdy začít postupně i stavět.

Petr Magda: Přestože situace na hypotečním a energetickém trhu aktuálním investicím do bydlení nenahrávají, vlastní bydlení je stále životním snem řady Čechů. Pokud investoři přemýšlí, jak nepřijít o své úspory a zároveň je chtějí zhodnotit, je stavba domu z pálených cihel či rekonstrukce jeden z nejlepších způsobů, jak peníze chytře uložit. 

Pořádný dům z pálených cihel totiž představuje nejen ochranu úspor před inflací, ale především dobře postavená nemovitost poskytuje vysoký komfort bydlení a vydrží dlouhá léta. Nasbíraná data společnosti Wienerberger ukazují, že rok 2023 bude pro stavebnictví rokem útlumu a zejména postupné stabilizace. Zmíněná stabilita se projeví především v dostupnosti a rozmanitosti materiálů, v plynulosti zásobování a také v dostatečné kapacitě řemeslníků. Rok 2023 bude tedy stabilním rokem pro zahájení stavby.

Společnost Wienerberger očekává, že během letošního roku lidé položí základy zhruba 17 tisíc rodinných domů a výstavba se tak vrátí do tempa předcovidové doby. Především během pandemie totiž nastal stavební boom, který se týkal rekonstrukcí i novostaveb.

V současnosti jsou zřejmým trendem také investice do rekonstrukcí, které pozorujeme už od doby pandemie a nic nenasvědčuje tomu, že by měl tento trend slábnout.

Marek Žídek: V loňském roce vývoj stavebnictví zásadním způsobem a negativně ovlivnila obrovská inflace a růst úrokových sazeb na hypotečních úvěrech a zpřísňování jejich podmínek. Tyto faktory se následně promítly i do výrazného poklesu počtu plánovaných novostaveb. Projekční kanceláře i realizační firmy tak mají méně práce. Paradoxně, tak díky tomu vznikají dobré podmínky pro investory – veškeré materiály již jsou dobře dostupné, firmy jsou ochotné nabídnout větší slevu a mají dříve volné termíny pro realizaci. Tento stav však zřejmě nepotrvá příliš dlouho. Firmy budou brzy nuceny v důsledku inflace zvyšovat mzdy a tím se ceny realizací opět budou zvyšovat.

Petr Porubský: Všeobecně víme, že jde o léty prověřený materiál, který patrý mezi nejžádanější i v České republice. Kombinací akumulačních, tepelně-izolačních, akustických a statických vlastností lze dosáhnout nadstandardní úrovně dané stavby. Samotná životnost těchto staveb je pak v řádu desítek až stovek let. Realitní trh komunikuje toto téma zcela jasně. Nemovitost postavená z cihel, zvláště pak v jednovrstvém provedení, je nejvyhledávanější investicí s ohledem na míru rizik.

Jan Fiala: Je čas zamyslet se nad naší budoucností, alespoň pokud jde o bydlení. Pominu problémy s financováním – ty časem pominou, a s diskusí na téma: „Máme mít vlastní bydlení, nebo bydlet v nájmu“. Tyto diskuse nechme stranou. Měli bychom se ptát. V čem chceme bydlet? Co chceme, aby po nás zůstalo? A odpověď je jednoduchá. Chceme bydlet v příjemném, nezávadném a ekologickém obestavěném prostoru a máme-li i trochu pragmatického myšlení, tak i v prostoru, který bude uživatelsky příjemný, ekologicky nezávadný a finančně co možná nejméně zatěžující? Ano. Je to však rovnice o X neznámých, ale pojďme je doplňovat.

Tisková zpráva

Vložte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *