Hypotéky, individuální výstavba a pálené cihly tvoří spojené nádoby. Počty nově uzavřených hypotéčních smluv od prosince výrazně rostou, očekává se oživení poptávky po stavebních materiálech a cihláři začínají pomalu uvažovat o obnovení výroby. Co přinesl loňský rok a co lze očekávat letos? Na to jsme se zeptali klíčových výrobců, členů Cihlářského svazu Čech a Moravy. Jejich názory přinášíme v multi-zdrojové tiskové zprávě k volnému publikování.

Trhu začíná nesměle dominovat optimistická nálada.

I přes stagnující ceny se počet nových hypoték v prosinci meziročně zvýšil o 64 %. Objem nově uzavřených hypoték meziročně vzrostl o 93 %. Rok 2024 bude rokem zásadního snižování úrokových sazeb a růstu poptávky po hypotékách – ke konci roku se očekávají sazby nad 4 %. To nastartuje růst cen nemovitostí.

Graf ukazuje měsíční vývoj komerční úrokové sazby nových hypoték (ČBA) a 2T repo sazby (ČNB) za období leden 2020 – prosinec 2024. V období od ledna 2024 se jedná o predikci možného vývoje úrokových sazeb na trhu a počtu nových hypoték na výstavbu. Graf rovněž zobrazuje vývoj počtu nových hypoték na výstavbu za období leden 2020 – listopad 2023.

Rok 2024 bude pro stavební trh rokem očekávání a pozvolného růstu. Podle generálního ředitele společnosti Wienerberger Kamila Jeřábka je výhled do tohoto roku pozitivnější než ten předchozí. Zásadním milníkem bude vývoj výše úrokových sazeb, který ovlivní příliv nových investorů a také zájem o stavbu rodinných domů. Podstatné bude prolomení 5% hranice, která by měla přijít v polovině roku. Společnost také počítá s obnovením výroby ve svých závodech během února a března. 

Poptávka po nových bytech v Praze se v minulém roce každý kvartál zvyšovala a v posledním čtvrtletí dosáhla svého dlouhodobého průměru. Inflace se stabilně snižuje a probouzí se také hypoteční trh. Podle aktuálních informací ČBA Hypomonitor úroková sazba nových hypoték v prosinci poklesla na 5,65 %, pozitivní signál vyslala s koncem roku také Česká národní banka, která snížila základní úrokovou sazbu na 6,75 %. Na růst poptávky měly vliv i dočasné prodejní pobídky, marketingové bonusy, zaváděcí ceny v nově spuštěných projektech a snížení sazby DPH z 15 na 12 % u bytů do 120 m2, které někteří prodejci promítli do cen ještě před koncem roku. Vzhledem k dalšímu očekávanému uvolňování podmínek pro získání hypoték a postupnému snižování úrokových sazeb se dá i v letošním roce očekávat vyšší zájem o nové bydlení.

Graf názorně ukazuje vývoj počtu nově nabíraných hypoték na výstavbu v souvislosti s vývojem úrokových sazeb – období 01/2011 – 11/23.

Blíží se odložená poptávka

Lidé, kteří od července 2022, kdy hypoteční sazby vyrazily k závratným 6 %, čekali na příležitost, kdy opět dosáhnou na hypotéku a budou si ji moci dovolit, se konečně dočkají. Nahrává tomu i zrušení ukazatele DTI, který částečně omezoval objem úvěrů na bydlení, jež si lidé mohli brát (a znemožňoval tak nákup některých větších nemovitostí třeba pro rodiny).

Snižování sazeb, a to mnohem rychlejší než o nepatrné tři setiny procentního bodu měsíčně, už zřejmě začalo, byť se to zatím neprojevilo v posledním Hypomonitoru – podobné databáze na trh logicky reagují se zpožděním. V dalších měsících pravděpodobně uvidíme o něco výraznější pokles sazeb.

Letos lze očekávat oživení bytové výstavby a zvýšení poptávky po nových bytech. Zásadní je rozhýbání hypotečního trhu a zlepšení dostupnosti financování. Snížení úrokových sazeb na hranici kolem 4 % je klíčovým faktorem k motivaci investorů, kteří svůj nákup odkládají a čekají na lepší podmínky financování. 

I nadále platí, že tím hlavním impulsem pro trh bude až pokles úrokových sazeb. Ty se stanou motivátorem pro investory, kteří vyčkávají na lepší podmínky financování nemovitostí. Snížení úrokových sazeb na hranici kolem 4 % je klíčovým faktorem, nicméně už snížení pod 5 % bude vnímáno investory jako pozitivní zpráva.

Oživení trhu s novými byty je citelné od druhé poloviny loňského roku. Po období vyčkávání nastal návrat kupujících k novým bytům jako bezpečné investici a roste počet hypotekárních klientů, čemuž pomáhá už zcela zřejmé uvolňování hypotečních podmínek a nižší sazby. Aktivní jsou i institucionální investoři, kteří budují svá portfolia nájemního a družstevního bydlení. V prodeji nových bytů se tedy vracíme k tradičnímu tržnímu tempu a všichni zájemci musí mít z čeho stavět. Cihla je stále jedním z nejpopulárnějších a v našich zemích i tradičním stavebním prvkem.

ANKETA

Odpovídali:

Kamil Jeřábek, generální ředitel Wienerberger s.r.o.

Petr Porubský, obchodní a marketingový ředitel HELUZ.

Marek Žídek, výkonný ředitel KM Beta.

Jan Fiala, výrobní a obchodní ředitel Cihelna Štěrboholy.

+ Co vadilo cihlářům v loňském roce a jak byste jej zhodnotili?

Kamil Jeřábek: Rok 2023 se stal synonymem pro útlum na trhu stavebnictví. To souviselo s ekonomickou situací, která výrobním společnostem přinesla mnoho nejistot. Nedostupné financování, inflace a nestálé ceny energií byly pro českou ekonomiku náročné. Drahé financování příliš nenahrávalo soukromým investorům, kteří čekali na lepší podmínky financování. Obecně by se dalo říct, že šlo o jeden z nejnáročnějších roků v historii stavebnictví. Touha po vlastním bydlení ale nezmizela, to dokazují i počty kalkulací značky Porotherm a Tondach, které během roku 2023 pozitivně rostly.

Petr Porubský: Nestabilita na hypotečním trhu společně s vysokou mírou inflace motivovala značnou část potenciálních investorů oddálit svá rozhodnutí v čase. Ti, kteří se přeci jen rozhodli stavět, často činili úsporná opatření. Bohužel to někdy bylo i na úkor kvality hrubé stavby a u takových lze v budoucnu očekávat vyšší náklady na jejich udržitelnost a provoz.

Nízká míra poptávky, která provázala celý rok 2023, vedla na straně výrobců k optimalizaci výrobních kapacit a v mnoha případech také k odstavení výrobních linek. Tento prostor byl využit pro plánované investice, opravy a údržbu.

Marek Žídek: V důsledku kombinace velmi drahých hypoték a vysoké ceny nemovitostí a stavebních prací v loňském roce výrazně ubylo lidí, kteří by si mohli dovolit stavět nové rodinné domy. Na trhu zůstali v podstatě pouze ti lidé, kteří mají dostatečné úspory, aby mohli většinu stavby financovat z nich. I přes nedostatek bytů stále v České republice oproti sousedním státům chybí efektivní státní podpora výstavby budov pro bydlení.

Jan Fiala: Z našeho hlediska to byl rok nepředvídatelný. Vývoj hypotečních sazeb a inflace nám opravdu nepřál. Celkově se odrazil v negativní atmosféře, v menší odvaze nebo spíše realistickým obavám o to, zda.li investovat do vlastního bydlení či nikoli. To vedlo ke snížení výstavby. Ani Dotace po babičce nejsou vše spásné.

+ A co ten letošní?

Kamil Jeřábek: V roce 2024 očekáváme první oživení stavebního trhu, pozvolný příliv nových investorů a růst zájmu o stavbu rodinných domů. Bude to rok očekávání a pozvolného růstu. K rozhýbání trhu je však třeba zvýšit dostupnost financování vlastního bydlení. Zásadním milníkem pro rok 2024 tak bude jednoznačně vývoj výše úrokových sazeb. Predikce poukazují na pozvolný pokles sazeb v průběhu celého roku. Průměrná úroková sazba u komerčních hypoték se dnes pohybuje nad pěti procenty. Prolomení této hranice, která by měla být pro obnovení stavebního trhu klíčová, vyhlížíme v polovině roku. Obecně budou ale sazby pod 4 % na konci roku úspěchem. Podle predikcí si během letošního roku investoři naberou 10 až 12 tisíc nových hypotečních úvěrů na výstavbu.

Petr Porubský: První polovina roku se ponese v duch roku 2023. Zvýšení poptávky lze očekávat nejdříve v druhé polovině roku, přispěje-li tomu příznivější úroková sazba.

Marek Žídek: V letošním roce očekáváme ve druhém pololetí postupné oživování bytové výstavby, a to v návaznosti na postupné klesání úroků hypoték.

Jan Fiala: Pro letošní rok vidím zvýšenou poptávku taženou privátním sektorem. A snad se již někam posune obecní a družstevní výstavba, protože státní podpora bydlení je úplně na nule. Stát musí prioritně řešit historické dluhy státního rozpočtu, splácení obsluhy státního dluhu a mnoho dalších plateb, a proto stále nejsou finance na bytovou výstavbu. ČNB se musí odvážit k razantnější pomoci. Nebo si to musíme zažít jako v roce 2007. Chce to odvahu.

Více na www.cscm.cz

komentáře

  1. Marek Názlík

    No je tomu tak, bohužel asi všude vládne inflace. Takže spíše lidé přihlížejí na tu cenu a spíš teď staví z pórobetonu než z cihly.

  2. J. Černák

    Lukáši, proč myslíš, že cihly od nich jsou nekvalitní?

    • Havran Z.

      Já sice vlastní zkušenost s Wienerbergerem nemám, ale známým přišla poškozená jedna celá paleta cihel. Vyreklamovali ji, ale tak příjemné to asi není a člověka to dost zdrží.

      • Kryštof Knapp

        To by rozladilo asi každého. Heluz ale s podobnými věcmi naštěstí problém nemá.

        • Adam Haňka

          Hele a přesně takhle to má být nebo tedy mělo by. Když se máš na koho spolehnout ohledně materiálu či dovozu. Dnes bohužel někteří investoři a firmy k tomu nepřihlížejí, že v jakém stavu se dostane jejich produkt k finálnímu majiteli.

          • No jo, ale tady se ti to nestane. Dávají si záležet na dopravě a celkově na tom zákazníkovi. Mám to odzkoušeno.

    • Jiří Lukeš

      Myslím si, že jsem našel kvalitnější variantu co se cihel týká, jak napsal i Kryštof a nemám si na co stěžovat. Také co se dopravy týká mi bylo vyhověno.

      • Cernak J.

        Takže máš také osobní zkušenost, když znáš tento rozdíl? Stavěl jsi konkrétně ty s nimi nebo pracuješ někde na stavbě?

        • Jiří Lukeš

          Ano, minulý rok jsme stavěli náš dům právě z cihel, takže lze říci, že tato zkušenost je dostatečná na celý život. Potřebuješ s něčím poradit?

          • Takže tě neodradila ani cena? Jak mně se velmi líbí myšlenka mít právě cihlový dům, protože mám toho dost načteného co se cihel týče a stále mě zaujme nový článek z této tématiky, ale to že cena stoupne mě dost nepotěšilo.

  3. Jan Nosko

    Tak mně také vyhovuje v mnoha věcech právě Heluz. A s jejich cihelným systémem postavíš celou hrubou stavbu. Nic navíc nesháníte, nic navíc neřešíte. Vše do sebe perfektně zapadne.

  4. Lukeš Jiří

    Nemyslím si, že je ok zvolit zrovna Wienerberger, pokud bych chtěl kvalitní cihlu, ale nevadí. 🙂 Každý dělá chyby.

  5. Ladislav Šňehek

    Podstatný je jednoznačně dobrý projektant, který to celé bude mít pod palcem, plus stavbyvedoucí, který je odborník a vyzná se. Ty o tom moc vědět nemusíš, na internetu najdeš vše v dnešní době. 😉 A to, jakou cihlu zvolíš, je už opravdu na tobě, někomu se zateplovat nechce, jiný s tím zase nemám problém. To zase závisí na tloušťce cihly.

  6. Roman Kučera

    Ideální je najít si takové stavebniny, které ti umí za všech okolností nabídnout nějakou tu slevu u materiálů. 🙂

  7. Podnájem je fajn na začátku, když se stavíš na vlastní, pak už moc ne. 😀 Jen než si člověk najde svůj pozemek, to také může být problém, může se to táhnout dlouho. Ale když už ho máš, tak to jde rychle 🙂 Ať svépomocí či bez.

  8. Adam Haňka

    Tak ono cena všeho šla rapidně vzhůru, ale to své bydlení se vždy vyplatí řešit 🙂 Není nad to mít svou nemovitost, prostě žádný podnájem. Toho už jsem si užil se svůj život dost.

  9. Jan Fogaš

    Jasně, po celém Česku i Slovensku, nemají jít problém ani tam, když je třeba. Co se týče komunikace, tak je to s nimi sto a jedno oproti jiným prodejcům, umí ti udělat i cenovou nabídku naprosto bez problémů a docela rychle.

  10. Minulý rok byl takový útlum, co se týče staveb – to je pravdou…

    Ale myslím, že teď i banky dopomohly k tomu, že se opět bude stavět a je to super. My už máme postaveno a je to radost!

  11. Hodně lidí iv mém okolí se chystá letos stavět. A podle mě je super, že lidé staví na kvalitu a volí cihly.

  12. I my se chystáme letos stavět a rozhodli jsme se pro cihly po delším zvažování. Heluz je pro mě taková jistota, když vycházím i ze zkušeností známých.

Vložte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *