Není to běžná firma, je to mnohem víc, jsou rodina. Výrobě cihel se HELUZ věnuje už od roku 1876. Tehdy Jan Řehoř v Dolním Bukovsku postavil první žárovou pec a z vytěžené hlíny vypálil první cihly. Začal tím dlouhý příběh. Firma si plně uvědomuje svou společenskou odpovědnost a její aktivit v této oblasti jsou značné. Pojďme si je představit.
Společenská odpovědnost firem (CSR) může přinést užitek nejen lidské společnosti, ale je zároveň skvělou reklamou pro samotné firmy. Aby firmy mohly prosazovat zásady společenské odpovědnosti, kam patří kromě filantropických aktivit i vymýcení korupce a ekologicky šetrné řízení, je pro ně klíčové, aby se zapojilo co nejvíc zaměstnanců – dobrovolně.
„V současnosti patříme mezi tři největší výrobce zdících systémů na našem trhu. To nám potvrzuje, že sázka na kvalitu a inovaci se vyplatila. Jako jediní z této trojice jsme navíc česká firma, hrdá na šikovnost našich lidí. Promyšleně a usilovně pracujeme na tom být nejlepší. Chceme být špičkoví stejně, jako naše inovativní výrobky,“ říká Jan Smola, MBA, generální ředitel společnosti HELUZ cihlářský průmysl v. o. s.
Také čtěte: Společenská odpovědnost firem – 3. díl: My ne, ale společnost se toho dožije
Sociální oblast
Společnost HELUZ si je vědoma společenské zodpovědnosti podnikatelské sféry, a proto pravidelně podporuje aktivity v sociální oblasti, školství a sportu. Cíleně se zaměřuje především na pomoc v regionech, kde má své výrobní závody, je významným zaměstnavatelem a cítí tak nejvíce svou společenskou sounáležitost a zodpovědnost.
„Na celorepublikové úrovni jsme již 5. rokem hlavním partnerem Akce cihla, nadace Portus, která dlouhodobě podporuje rozvoj chráněného a podporovaného bydlení, sociálně terapeutických dílen, pracovních a tréninkových center a center volnočasových aktivit pro lidi s mentálním postižením. Každoročně rovněž vycházíme vstříc formou materiální podpory žádostem zdravotně či sociálně znevýhodněných spoluobčanů,“ říká Jan Smola.
Podpora školství
HELUZ je tvůrcem a koordinátorem neziskového projektu onlinové učební příručky STAWEBNICE umožňující jak samostudium, tak distanční výuku. STAWEBNICE je primárně určena pro střední odborné školy a učiliště, protože s moderními stavebními materiály a technologiemi by měli pracovat vzdělaní řemeslníci. Využít ji lze i pro samostudium a zdarma si ji stáhnout do chytrých telefonů, tabletů či notebooků. Na tomto webu jsme o ní již informovali ZDE.
Firma rovněž vytvořila a dále rozvíjí učební pomůcku pro SOŠ a OU stavební – software pro 3D virtuální realitu umožňující hravou a moderní formou procvičit výstavbu jednotlivých segmentů hrubé stavby.
Obě moderní výukové pomůcky poskytuje HELUZ školám zdarma. Aplikace STAWEBNICE je ke stažení zdarma jak pro studenty, tak stavebníky, kteří mají zájem o nejrychlejší transfer novinek a technologií od předních výrobců, pro Android, Apple iPad i PC.
Další spolupráce
HELUZ podporuje řadu odborných a profesních organizací, spolupracuje např. s Českou komorou architektů a je jedním z hlavních partnerů každoroční Ceny pro nejlepší diplomovou práci z oboru architektury.
Firma je i dlouholetým partnerem mezinárodní dovednostní soutěže SOŠ a OU Řemeslo/Skill, ve které každoročně soutěží desítky družstev učňů- řemeslníků.
Nepřehlédněte: HELUZ získal certifikát nejlépe řízené firmy
Zaměřeno na děti
Nově HELUZ podporuje polytechnickou výuku žáků 1. stupně ZŠ Kutil junior. V rámci obrody řemesel chce HELUZ přitáhnout předškoláky i žáky ZŠ k tvorbě rukama. Firma začala podporovat projekt polytechnické výchovy dětí Kutil Junior, kterou zaštiťuje spolek Šikovné děti. Kroužek Kutil Junior vznikl z důvodu absence technicky zaměřených kroužků ve školách a klade si za cíl přivést děti k činnostem, které dnes již běžně nemohou provozovat v dílnách s tatínky nebo dědečky, a které je, především na prvním stupni, velmi baví. Kroužek má děti naučit, že mnoho věcí si může člověk vyrobit sám a že mu to dokonce přináší větší uspokojení, než když si je koupí.
„Děti se naučí rozeznávat jednotlivé druhy nářadí a postupně se všemi pracovat. Při realizaci samostatných projektů se seznamují i s různými druhy materiálů. Náročnost projektů se s nabytými zkušenostmi stále zvyšuje tak, aby byly děti motivovány v práci pokračovat a neustále se zlepšovat. Za toto úsilí jsou odměněny nejen dokončenými výrobky, ale také „výučními listy“, představuje projekt volnočasové aktivity Ing. Šárka Poláčková ze spolku Šikovné děti.
Společnost pro potřeby kroužku poskytla např. 100 ks stavebnic HELUZ, která je v podstatě miniaturou stavebního systému, takže si v menším měřítku děti mohou z opravdových cihliček po namíchání skutečné malty postavit svůj první malý dům.
Zdroj foto: iStock, archiv
Nejnovější komentáře