Dům budoucnosti by měl být zcela soběstačný. Veškerou energii by si měl umět vyrobit sám a zachytit maximum dešťové vody. Zároveň se v něm musí dobře dýchat a příjemně žít. To, co se zdálo být před pár lety pouze snem nadšenců se nejspíš brzy stanem standardem každé novostavby.
Dnes už investice do takových opatření nemusí znamenat výrazné navýšení rozpočtu. Do budoucna se projeví především velkými úsporami v nákladech. Dá se říct, že takový dům je lepší než penzijní připojištění. V době, kdy vám zbyde na porytí měsíční režie pouze penze, se nemusíte bát, že neutáhnete náklady na bydlení, protože soběstačný dům budoucnosti bude mít náklady v řádech stokorun.
Přebytky elektřiny z fotovoltaiky do baterií
Dům budoucnosti může být odpojen od veškerých sítí. Elektřinu vyrobí solární panely na střeše a ukládat se bude prostřednictvím důmyslného systému do lithium-fosfátových baterií, popř. v elektromobilu. Pitnou vodu bude možné čerpat z vlastního vrtu a na splachování toalet a praní by se měla využívat dešťová voda.
Dům budoucnosti by měl disponovat dvěma nadzemními nádržemi, kdy jedna stahuje vodu ze střechy a využívá ji na obsluhu toalet a vedle ní druhá nádrž, která tuto šedou vodu přečistí a využije k zalévání. V tomto případě pouze potřebujete schválení od vodoprávního úřadu, že smíte nechat šedou vodu vsakovat do podzemních vod.
Také čtěte: První český soběstačný dům z cihel Porotherm
Soběstačný dům budoucnosti by měl být nejlépe z cihly
Ideálním materiálem pro stavbu takového domu je keramika, protože lépe akumuluje teplo. Cihla má také prokazatelně delší životnost než dřevo. Tloušťka zateplení by měla být maximální. Jako otopné těleso poslouží za běžných klimatických okolností pouze spotřebiče, jako je lednice, počítač nebo žehlička. Pro zimní měsíce by pro vytápění měla stačit buď krbová vložka nebo tepelné čerpadlo. U menšího domu postačí krb sám o sobě. V případě vícepatrového domu se vyplatí mít ho napojen na centrální vytápění.
Přestože k vaření se dnes využívá nejčastěji plyn, jedná se o rovněž o fosilní zdroj, kterému nejpozději v roce 2040 odzvoní hrana. Vzhledem k nejisté politické situace na východ od našich hranic, je pravděpodobné, že se budou evropské vlády snažit odstoupit od plynu co nejdříve. Proto se vyplatí investovat do indukční desky, která má tu ohromnou výhodu, že spotřebuje energii jenom v tu danou dobu, kdy se používá. Zatímco elektrický vařič spotřebovává energii dost dlouho předtím, než s ním začneme pracovat kvůli náběhu na požadovanou teplotu a zároveň produkuje teplo ještě dlouho poté, co je vaření u konce.
Pokud je to možné, měl by mít soběstačný dům mít na střeše kromě fotovoltaických panelů také solárně termické kolektory na ohřev vody, popřípadě na ohřev vody s přitápěním.
Nepřehlédněte: Domy z cihel prospívají člověku i přírodě
Rekuperace vzduchu a vnější stínění
Možná se někdo podiví, že v soběstačném domě budoucnosti chceme mít zdravé vnitřní prostředí a přitom ho oblepíme silnou vrstvou izolantu, ale tento zdánlivý problém vyřeší rekuperační jednotku, která umožní nucenou výměnu vzduchu. Můžete dál otevírat okna jak je vám libo, ale pokud to neuděláte, tento systém se postará, abyste měli i tak v domě dostatek čerstvého vzduchu.
Soběstačná budova nepotřebuje stoprocentní smart home systém, ale automatické ovládání vnějšího stínění, když nejste doma.
Dům budoucnosti tedy nemusí být bizarní architektura, kde je vše ovládáno pomocí čidel, ale rozumná stavba, která využívá okolní energie ke svému prospěchu a co nejméně zatěžuje životní prostředí.
-red-
Nejnovější komentáře