Současná situace, kdy klíčoví výrobci pálených cihel mají na několik měsíců vyprodané výrobní kapacity, není dobrou zprávou pro stavebníky ani pro výrobce. Vyvolává to velké napětí mezi výrobcem, dodavatelem a stavebníkem. Každé rozhodnutí výrobců je rozhodnutí špatné, možná lepší mezi špatnými, ale nikdy situaci neřeší - bohužel, říká Josef Kotek, předseda Cihlářského svazu Čech a Moravy, z.s.

Nenahrává současná situace konkurenčním materiálům? Jsou investoři ochotni čekat na dodávky?

Pokud stavbu realizuje státní firma pro developera, zná situaci na trhu a lépe si plánuje - objednává dodávky materiálů a prací. Ti, co nemají dobré vedení stavby, mívají problémy při současné situaci s dodávkami materiálů v určitém čase. Dnes je většina dodávek materiálů pro stavbu velké „trápení“.

Trochu odlišná je pak situace při výstavbě rodinného domu. Zde firmy „přeskakují“ z jedné stavby na druhou podle toho, zda je materiál na stavbě. Většinou si stavebník (investor) počká na dodání materiálu podle projektu.

Čím je tato situace na trhu způsobena a jaké další limitující faktory vnímáte?

Myslím si, že tato vlna konjuktury v bytové výstavbě je dána dvěma základními faktory: Za prvé - mladí lidé chtějí bydlet ve svém a novém bytě. Za druhé - ve společnosti je hodně volných peněz a ti co je mají, tak je směřují jako investici do bytové oblasti. Bezrizikové uložení peněz, jistá hodnota nepoléhající inflaci. Nedostatek lidí ve výrobě ale nepociťujeme, i když některé odborníky (zámečník, elektrikář) pořád na trhu hledáme.

Úrokové sazby a hypotéky nejsou podle mne tím rozhodujícím faktorem současné konjuktury v bytové výstavbě. Jsem přesvědčen že, ze 60 % se koupě bytu nebo rodinného domu uskutečňuje z peněz ,které mají lidé na účtech.

Cihla a pálená střešní taška se u nás těší velké oblibě mezi investory i staviteli. Jaká je podle vás jejich budoucnost?

Investor je ten, co má peníze a určuje, jak má stavba vypadat a z jakých bude materiálů. Nechci dělat cihlářům nějakou reklamu, ale pálené cihelné bloky a střešní tašky se osvědčily ve stavbě již staletími. Nemění své vlastnosti, jsou to přírodní materiály, dobře se v takových bytech a domech žije. Lidé si takové pocity a zkušenosti vzájemně sdělují. Nemám tedy obavy o jejich další masové používání ve stavbách.

Jaká je současná pozice pálených cihel na českém trhu ve srovnání s konkurenčními materiály?

Poměr různých druhů materiálů pro hrubou stavbu neboli zdivo je již několik let ustálen. Zaznamenáváme trend růstu poměru dřevostaveb. Proč? Lidé si myslí , že se rychleji nastěhují, ale to není úplně pravda. Pravdou však je, že nemají starosti v průběhu výstavby (projekční nepřesnosti, záměny materiálů, kvalita prací, investorský dozor). Objednají si podle „prospektu“ a to přesně dostanou bez velkých starostí při realizaci díla.

Jak bude vypadat a hlavně co bude umět rodinný dům v roce 2030?

Myslím, že bude více „ověnčen“ solárními panely. Dále bude mít jako zdroj tepelné čerpadlo. Klasický zdroj otopu - plyn bude silně upadat. Podívejme se k sousedům do Rakouska či Německa. Tam to je již bez kompromisu převažující požadavek doby na výstavbu nového rodinného domu. Věřím, že i u nás se to nyní velmi rychle rozjede.

V současnosti lze hovořit o celosvětovém trendu výstavby s nízkou energetickou náročností. Jsou na to vaši členové připraveni?

Ano je to tak. Energetická náročnost je již řeší velmi intenzivně posledních 15 let. Nové platné normy jasně definují parametry celkové spotřeby stavby a výrobci na tyto požadavky již s předstihem reagovali. Ten, kdo se opozdil s energeticky úsporným produktem, vypadl ze „hry“ před osmi lety. Nyní jsou již výrobci tepelně izolačních cihelných bloků na úrovni, která je vyžadována.

Vnímáte absenci státní podpory pro cihlovou výstavbu?

Ano vnímám. Nejde jen o cihlovou výstavbu, ale o výstavbu bytů obecně. Vždy jsem tvrdil a budu říkat, že tam kde se lidem dobře žije, tak budou lidé chtít trvale bydlet. K tomu je však třeba nových bytů pro lidi, zejména mladé. Naše společnost re rychle rozvíjí. Snad to někdy politici v české republice pochopí.

Povězte něco o sobě, vaší profesní činnosti, případně koníčcích a co je vaším hlavním životním snem a cílem?

V cihlářském oboru jsem pracoval 40 let. Vždy jsem se velmi zajímal, jak se dá udělat lepší produkt, myslím tím, aby byl uživatelky dobrý jak pro stavbaře, tak pro funkci ve stavbě. Byl jsem u toho, když se modernizovala cihlářská technologie. Bylo to období, kdy k nám do Čech vstoupil zahraniční kapitál. Byla to „revoluce“ ve výrobě cihel a tašek. Současní výrobci cihel a tašek také modernizují výrobní linky, aby mohli vyrábět nové a technologicky náročné výrobky. Pokračují tedy v mém snu, být stejně dobří, respektive lepší než cihláři v Německu.

Koníčky? Je jich dost, co jsem „nezabil“ když jsem byl pracovně činný. Dělám, co mě baví. Golf, kolo, fotografování, v zimě běžky a najdu si také čas také na zahradu.

Text: Jiří Kučera, šéfredaktor časopisu Stavitel, Foto: Archiv

logo MessengerPoslat Messengerem