V poslední říjnový den 2017 proběhla v templářské tvrzi v Čejkovicích valná hromada Cihlářského svazu Čech a Moravy a konstatovala, že dva měsíce před koncem roku se prodalo víc cihel, než za celý rok 2016. Cihláři také probrali agendu ve věci dalšího přitvrzení emisních předpisů a udělili čtyři cihlové golemy, tedy ceny za Zásluhy o české cihlářství.

Cihlářský svaz Čech a Moravy dnes sdružuje 6 členů řádných členů (právnických osob) s 19 závody, ve kterých se vyrábějí pálené stavební materiály. Dále sdružuje 7 přidružených členů, kteří zajišťují různé služby pro cihláře a 7 členů čestných.

Svaz obhajuje a podporuje ideální hospodářské, sociálně-politické, právní a ostatní zájmy svých členů a zejména také cihlářské výrobky. Dále ovlivňuje vývoj dotčených stavebních norem a předpisů nebo zastupuje zájmy svých členů vůči podobným organizacím v zahraničí a vůči státním a kontrolním orgánům. Dále působí na poli osvěty, zajišťuje informovanost svých členů v oblasti techniky, obchodů, technologie. Zasazuje se i o obnovu výchovy cihlářských odborníků a pořádá kurzy a školení ap.

Zdravý obor

V poslední říjnový den 2017 proběhla v templářské tvrzi v Čejkovicích valná hromada Cihlářského svazu Čech a Moravy a konstatovala, že dva měsíce před koncem roku se prodalo víc cihel, než za celý rok 2016. Cihláři také probrali agendu ve věci dalšího přitvrzení emisních předpisů a udělili čtyři cihlové golemy, tedy ceny za Zásluhy o české cihlářství.Členové cihlářského svazu představují 92 % kapacit zdicích materiálů v České republice a 100 % kapacit pálené střešní krytiny. Mezi největší výrob ce pálených materiálů pro svislé a vodorovné konstrukce patří společnosti Wienerberger cihlářský průmysl, a. s. a HELUZ cihlářský průmysl v. o. s. Pálenou krytinu pak vyrábí firma TONDACH Česká republika, s. r. o. která je dnes součástí skupiny Wienerberger.

Pozoruhodné na tuzemském cihlářství je, že žije a rychle se rozvíjí i v prostředí, kdy na trhu působí podnikatelský proletariát žijící z rozdávání ekologických dodací. Je to dáno nejen velkou oblibou cihelných výrobků u nás. Dnešní štíhlé a přesné a lehčené cihlové obvodové zdivo, jehož dutiny jsou vyplněny tepelnou izolací, umožňuje stavět rychleji a levněji, protože neztrácíme čas a peníze dodatečným zateplováním deskami EPS nebo minerální vatou. A často i s vyšší tepelnou účinností a nižší uhlíkovou stopou, jak bezobsažně říkají alarmisté.

Příjemné bydlení v cihlových domech

Asi z nevědomosti či jiného důvodu pracuje současná tepelná technika jen s teplotami vzduchu, s U-čky (prostupy tepla) a tepelnými toky. Jenže energetiku domu ovlivňuje také tepelná kapacita (akumulace) a hlavně pak tepelné a sluneční záření nebo chladivá obloha. Proto v některých domech cítíme chlad nebo horko, utrácíme až příliš za topení či chlazení, i když je náš energetický štítek příkladný. Význam štítku je ale jen úřední, pokud dům, jeho tvar a orientace, dále velikost a umístění oken není v souladu se všemi působícími vlivy.

Cihlový dům s cihlovými stropy a pálenou střešní krytinou lze vždy a v každé lokalitě navrhnout tak, aby byl hezký, originální a aby po celý rok i v extrémním počasí nabízel příjemné bydlení. A také tak, aby majiteli a bydlícím nabídl reálné energetické úspory vyjádřené malými platbami za energii na vytápění a klimatizaci. Cihlový dům lze postavit i tak, že si energii pro uvedené i jiné účely (vaření, praní ap.) vyrábí sám a nabídne uživatelů novou a nepoznanou míru svobody.

Autor: RNDr. Jiří Hejhálek, Foto: Helena Hejhálková

logo MessengerPoslat Messengerem