Chcete snížit uhlíkovou stopu svého domu, ale nevíte, kde začít? Co kdybychom vám řekli, že je to stejně snadné jako použití cihel? Pojďme si představit pár příkladů z blízkého i vzdáleného světa. Je vidět, že tímto problémem žije již celá Země.

Rakousko

Sedm z deseti Rakušanů, kteří si staví vlastní dům, volí jako stavební materiál cihly. Z velmi dobrého důvodu: Udržitelný hliněný produkt je přírodní a má dlouhou životnost a získává vysoké známky za izolaci a energetickou účinnost. A to je dobré pro klima. Aby se dále minimalizoval dopad na životní prostředí, Wienerberger prosazuje nová řešení pro dekarbonizaci v rámci celého životního cyklu budov.

Udržitelné sušení a vypalování v Uttendorfu

Důležitou pákou pro snižování emisí CO2 je výroba cihel. Sušení a vypalování tohoto stavebního materiálu vyžaduje velké množství energie ve formě zemního plynu, ale značné množství se pak bohužel ztrácí ve formě odpadního tepla. Wienerberger přijímá tuto výzvu ve svém demonstračním závodě Uttendorf v Horním Rakousku. „V roce 2017 jsme instalovali výkonné absorpční tepelné čerpadlo. Tato technologie zajišťuje teplo pro tunelovou sušárnu pomocí páry vyrobené rekuperací tepla z odpadního vzduchu,“ vysvětluje Stefan Puskas, projektový manažer v týmu inženýrů. Tímto způsobem lze energii efektivně využít.

Mezi další kroky podniknuté v Uttendorfu patří vývoj lehčích tunelových pecních vozů pro snížení takzvané mrtvé hmoty v peci, materiálu, který se nezpracovává, čímž se šetří energie během procesu vypalování. Ventilátory s optimalizovaným průtokem také zvyšují efektivitu procesu sušení. „Celkově nám tato opatření již pomohla snížit spotřebu plynu téměř o třetinu,“ říká Puskas. Od roku 2019 byly vybrané technologie zavedeny také v dalších závodech Wienerberger.

Výzkum pro budoucnost s DryFiciency

Uttendorf je rovněž centrem výzkumu. V rámci projektu DryFiciency financovaného EU bylo ve spolupráci s AIT (Rakouský technologický institut) vyvinuto první průmyslové kompresní tepelné čerpadlo pro vysokoteplotní aplikace. Pilotní provoz v demonstračním závodě byl zahájen v roce 2019. Toto čerpadlo vyniká tím, že může dodávat topnou vodu až o 160 stupních, přesto bylo třeba překonat řadu problémů. Ty zahrnovaly vývoj chladiva (Chemours) vhodného pro vysoké teploty a odpovídajícího maziva (Fuchs Schmierstoffe). Dokončení projektu je naplánováno na polovinu roku 2021. Další informace: dry-f.eu

Energeticky neutrální cihly snižují CO2

Výroba cihel není jedinou oblastí, kde lze ušetřit energii: Potenciál nabízejí i samotné budovy. Podle nedávné zprávy Zieglerverband je stavebnictví jedním z největších spotřebitelů energie v Evropě a je odpovědné za více než jednu třetinu emisí skleníkových plynů. V současné době je zhruba 75 % stavebního fondu energeticky neefektivních. „Reagujeme na tyto výzvy a přispíváme k ochraně klimatu pomocí produktů, jako jsou klimaticky neutrální cihly,“ vysvětluje Johannes Rath, technologický ředitel společnosti Wienerberger Building Solutions.

Porotherm 38 Wi EFH Plan jako první klimaticky neutrální a TÜV certifikovaná cihla na rakouském trhu je vhodná zejména pro výstavbu rodinných domů. Díky výplni z minerální vlny vytváří přirozené vnitřní klima s vynikajícími tepelně izolačními hodnotami a snižuje náklady na vytápění až o čtvrtinu. Tyto inovativní hliněné bloky pro stavbu stěn by mohly snížit emise CO2 v Rakousku o 5800 tun ročně, což odpovídá emisím 3000 automobilů.

Na cestě k cirkulární ekonomice

Vzhledem k tomu, že cihly mají životnost více než 100 let, jsou fasády zděných domů ekologicky rozumnou stavební metodou. Co se ale stane, když doslouží? „Již intenzivně pracujeme na vývoji naší nové Strategie udržitelnosti 2020+, ve které je podpora oběhového hospodářství vedle dekarbonizace a biodiverzity jednou ze tří klíčových tematických oblastí,“ říká Rath. Společnost Wienerberger se zavázala k efektivnímu využívání zdrojů a bude aktivně pracovat na tom, aby všechny produkty, které vyrábíme, byly buď znovu použitelné, nebo plně recyklovatelné.

Austrálie

Australský vládní úřad pro skleníkové hospodářství definuje energii jako „energii spotřebovanou při všech procesech spojených s výrobou budovy, od získání přírodních zdrojů až po dodání výrobku“. Všechny stavební materiály potřebují ke své výrobě energii, avšak jak dokazují studie provedené CSIRO, ve srovnání s jinými oblíbenými stavebními materiály, jako je hliník, technické dřevo, ocel a sklo, mají cihly na stupnici spotřeby energie na kilogram výrobku velmi nízkou hodnotu.

Na rozdíl od méně odolných materiálů není třeba energii obsaženou v cihlách neustále doplňovat opravami, obnovou nebo dokonce výměnou. Pravidelná údržba a renovace po celou dobu životnosti budovy přispívá ke zvýšení ztělesněné energie domu a je také velmi nákladná a časově náročná. Energie ztělesněná v cihlách je jednorázovou investicí, která se vyplatí nyní i v budoucnu. „Nejpůvabnější vlastností cihlového domu je jeho schopnost odolávat zkoušce času, a to i v těch nejnáročnějších podmínkách prostředí,“ říká Jessica Frenchová, manažerka pro energii a udržitelnost ve společnosti Brickworks Building Products. „Zapomeňte na nátěry, těsnění nebo jiné nákladné povrchové úpravy; cihla je odolná vůči povětrnostním vlivům a nevyžaduje prakticky žádnou údržbu, přičemž její bezvadné vlastnosti vydrží po celý život.

Možnost opětovného použití výrobku prodlužuje jeho životnost a zajišťuje, že energie použitá při jeho výrobě je rozložena na delší časové období, čímž se využívá jeho delšího životního cyklu k dosažení vyšší účinnosti při využívání energie. Opakované použití stavebních materiálů, jako jsou cihly, běžně šetří přibližně 95 % použité energie, která by jinak přišla nazmar.

Kromě neuvěřitelné trvanlivosti a trvalých ekologických výhod nabízejí cihlové domy i vynikající tepelné vlastnosti. Tepelná hmota cihel má potenciál udržet dům v létě chladný a v zimě teplý, čímž vytváří pohodlný a energeticky úsporný domov. Jako materiál s vysokou hustotou mají cihly schopnost účinně pohlcovat a uchovávat tepelnou energii a zpomalovat její přenos, čímž šetří energii tím, že snižují množství umělého vytápění a chlazení potřebného k udržení příjemné teploty.

Tepelná hmota zmírňuje vnitřní teploty a vyrovnává denní a noční teplotní extrémy, čímž vytváří stabilní vnitřní teplotu vzduchu. Kombinací cihel s izolací a pasivní solární konstrukcí můžete výrazně snížit účty za vytápění a chlazení.

„Cihla je jako jeden z nejvyhledávanějších a nejdůvěryhodnějších zdrojů udržitelných stavebních materiálů na světě proslulá svou pevností a bezpečným investičním potenciálem. Kvalitní konstrukce, tichý klid a nestárnoucí půvab masivního cihlového domu ochrání vaši rodinu po celé generace,“ říká Jessica French a dodává: „Cihly jsou skutečně investicí na celý život.“

Vložte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *