Slavná éra pálené cihly, kdy byla nenahraditelným stavebním materiálem, je už nejspíš u konce, ale není důvod propadat panice. Její místo ve stavebnictví je i nadále pevné a je pravděpodobné, že ji čeká v budoucnu velká renesance. Sklo a beton není, ani nemůže být, materiálem budoucnosti. Tam, kde se najde prostor pro eleganci, bude cihla mít vždycky své pevné místo.
Renesance cihly zažíváme především u rodinných domů, které si snaží lidé stavět tak, aby se odlišily od neosobních kancelářských prostor. Cihlu vnímají jako symbol soukromí, intimity a odpoutání od civilizace.
Proto často vidíme v domě nejmodernější technologie, jako jsou smart home systém, úsporné vytápění a bezpečný provoz domácnosti. Na druhé straně se lidé obklopují přírodními materiály jako je cihla, kámen nebo dřevo. Tyto elementy jsou příjemné jak na dotek, tak na pohled.
Cihla je nenahraditelná
Cihla je jedinečný a po staletí prověřený materiál, který má své stálé uplatnění a používá se tam, kde je stěží nahraditelný. Cihel existuje celá řada velikostí, tvarů a formátů. Ovšem klasická je pouze jedna: Vyrobená formováním do tvaru kvádru s poměrem stran 4:2:1 a její následným vypálením v peci. Její cena se pohybuje kolem desíti korun za kus, ale je možné narazit i na pohledové cihly, jejichž cena je výrazně vyšší. Ty se používají bez dalších povrchových úprav na stavbu krbů, plotových sloupků nebo jako cihlová dlažba.
Také čtěte: Pálená cihla je základem zdravého bydlení
Největší předností cihly je její schopnost tepelné akumulace, a to jak v zimě, kdy stěny natáhnou teplo do sebe a pak jím prohřívají dům, tak i v létě, kdy silné stěny chrání interiéry před přehříváním.
Klasická cihla disponuje vynikajícími vlastnostmi zejména pro stavbu nosných neomítaných zdí u vinných sklípků nebo zdí, které musí vykázat vysokou odolnost vůči klimatickým vlivům. Tyto cihly prokazují obrovskou odolnost proti erozi. Dokladem jsou zděné chalupy například v bývalých Sudetech, kde odolávají silným povětrnostním vlivům už více než sto let. Zažily dobu, kdy u nás byla cihelna témě v každé vesnici. Zálibu si získala především pro svou pevnost, únosnost a trvanlivost.
Na severu Evropy jsou z cihel celá města
Stálá obliba cihly je k vidění na sever a na západ od našich hranic. V Německu, Holandsku, Dánsku, Belgii i Anglii vidíme celé ulice, čtvrti i města postavená z pohledových neomítnutých cihel. Tyto fasády přetrvávají staletí, nevyžadují žádnou péči a jsou stále krásné. U nás takovou čtvrť najdeme třeba ve Zlíně, kde Tomáš Baťa vystavěl tímto způsobem celou kolonii dělnických domků. Ty jsou dodnes krásné, funkční a moderní.
Pálená cihla navíc nemusí být pouze červená, výrobci nabízejí velkou škálu barev, od bílé, přes odstíny pískové až po hnědou a černou. Takové cihly dodávají stavbám nezaměnitelný vzhled a autentický charakter.
Nepřehlédněte: Cihla obstojí i bez izolantu
Přestože z pálené cihly je možné postavit i vícepatrové budovy, používají se tyto klasické zejména při stavbě obezdívek komínů a dalších dekoračních prvků. Své uplatnění nacházejí i při rekonstrukcích historických budov a slouží i při renovacích venkovských domů nebo rekreačních chalup, kde bývá tento materiál použitý i v původní konstrukci stavby.
Cihelné zdivo si konstantně udržuje příjemné vlhkostní i teplotní klima, protože se vyznačuje dobrou propustností vodních par i schopností akumulovat teplo.
Cihla provází celou naši tisíciletou historii a je symbolem poctivé práce. Moderní technologie jí propůjčí nové vlastnosti a umožní přizpůsobit se náročným požadavkům na úsporu energie, přičemž si dokáže zachovat svou kvalitu a krásu.
-red-
Foto: iStock
Nejnovější komentáře