Budovy spotřebovávají přibližně 40 % veškeré vyrobené energie. Rozhodující podíl na této spotřebě má vytápění a chlazení (asi 70 %), ohřev teplé užitkové vody (přibližně 10 %), vaření (asi 7 %), svícení a další elektrické spotřebiče (13 %).
Impuls pro aktivity směřující ke snížení energetické náročnosti budov dala Evropská komise, když vyhlásila tři priority v technologickém výzkumu: udržitelná výroba, energeticky úsporné budovy a „zelená“ auta.
Uhlíkově neutrální
Usnesení Evropského parlamentu (2008, 2009) o rychlém zavádění pasivních, energeticky nulových a uhlíkově neutrálních budov podněcují velmi intenzivní rozvoj aplikovaného výzkumu v této oblasti. Největší potenciál pro rychlý efekt z hlediska úspor energií i snižování emisí je právě ve výstavbě energeticky efektivních budov
Aspekt úspor má nejen charakter ochrany životního prostředí – zmenší se emise, sníží se spotřeba neobnovitelných zdrojů surovin, ale současně i charakter politický – zmenší se závislost ČR i EU na politicky málo stabilních zemích. Rozhodující je nutnost uplatnění opatření plošně, postupně na veškerou novou výstavbu i na existující objekty.
Postupné kroky směrem k energeticky efektivním budovám seřazené od nejméně ekonomicky náročných k nákladnějším:
- snižování energetických ztrát prostřednictvím výrazně lepších izolačních vlastností obálky budov (obvodových plášťů, střechy, podlahy nad základy apod.)
- využívání vysoce efektivních technologických a konstrukčních řešení (úsporná svítidla, inteligentní systémy řízení kvality vnitřního prostředí, nové vysoce účinné izolační materiály apod.)
- využívání lokálních obnovitelných zdrojů energie (teplovodní solární systémy, fotovoltaické systémy, tepelná čerpadla, mikro turbíny apod.)
Komplexní pohled
Při uplatňování nových technologií a konstrukčních přístupů je třeba sledovat komplexní kvalitu budov, tak aby zajišťovaly zdravé a pozitivně stimulující prostředí pro život a práci obyvatel a současně byly ekonomicky dostupné pro nejširší sociální spektrum lidí.
Klíčovým aspektem je kvalita vnitřního prostředí z hlediska zdravotní nezávadnosti. Uplatnění nových technologií a materiálů využitelných ve výstavbě energeticky efektivních budov vyžaduje kvalitní realizaci výsledků aplikovaného výzkumu především v následujících oblastech:
- Optimalizace skladeb obvodových konstrukcí a technologie jejich realizace z hlediska stavebně fyzikálních parametrů.
- Aktivní fasády; integrace fotovoltaických a dalších energetických zdrojů do konstrukcí budov.
- Optimalizace vnitřního osvětlení budov včetně systémů pasivního a aktivního stínění.
- Optimalizace kvality vnitřního prostředí z hlediska zdravotní nezávadnosti.
- Implementace energetických systémů – solárních systémů, tepelných čerpadel do konstrukce budov.
- Využití obnovitelných přírodních zdrojů a recyklovaných materiálů s nízkou spojenou energií pro konstrukce budov.
- Inteligentní budovy – budovy s inteligentním řízením vnitřního prostředí z hlediska tepelně vlhkostních parametrů, integrovaného osvětlení, stínění, požární bezpečnosti a dalších bezpečnostních systémů.
- Rozvoj metod integrovaného návrhu (zahrnujícího celý životní cyklus budovy), hodnocení komplexní kvality budov.
-jik-
Foto: iStock
Nejnovější komentáře