Obec Troubsko se zhruba 2 000 obyvateli se nachází 8 km západně od Brna. Novostavba rodinného domu je umístěna na rovinatém pozemku sousedícím s hlavní silnicí procházející obcí. Lichoběžníková forma domu je reakcí na tvar a situaci pozemku a uplatňuje se nejen v půdoryse, ale také v řezech.

Pultová střecha v kombinaci s lichoběžníkovým půdorysem vytváří zdání dvojitého spádu, stoupá směrem od severovýchodu k jihozápadu, stejně tak narůstá vnitřní prostor domu – od jednopodlažního ke dvoupodlažnímu. Kompaktní hmota z lícových cihel je na severu proříznuta závětřím a na jihu krytou pobytovou terasou.

První nadzemní podlaží je koncipováno jako společenská zóna domu. Směrem do ulice jsou kromě vstupu a garáže orientovány také kuchyňský kout a místnosti zázemí, prostor dále pokračuje do obývacího pokoje a jídelny, mezi které je vklíněna krytá salla terrena s přímým vstupem na zahradu. V přízemí se dále nachází oddělená pracovna. Druhé nadzemní podlaží slouží jako klidová zóna s ložnicemi. Dům je částečně podsklepený.

Místo stavby: Troubsko 
Klient: soukromý investor
Dodavatel: ORAK — stavební společnost (generální dodavatel); BELETA (fasáda) 
Autoři: knesl kynčl architekti / Jiří knesl, Jakub kynčl, Jan Weiss 
Spolupráce: Jiří Janoušek a Tomáš Zelinka / KAJAK (ASŘ); Pavel Hladík a Ivo Lukačovič / Hladík a Chalivopulos (SKŘ); Jitka Špondrová (PBŘ); Martin Řezníček a Kateřina Kalodová / Trasko (ZTI, ÚT); Pavel Dočekal / KOMP (SIL); Milan Zezula (DOP); Milan Vyskočil / Ateh (LD); Vladimír Šoukal (ROZ); Mirka Svorová a Jakub Finger / PARTERO (KRA)
Projekt: 2010—2011
Realizace: 2012—2018
Plocha pozemku: 1 014 m2
Zastavěná plocha: 198 m2
Hrubá podlažní plocha: 292 m2

Brick Award

Soutěž pořádá společnost Wienerberger AG. Ceny se udělují v pěti kategoriích, kromě toho se vyhlašuje celkový vítěz. Lhůta pro přihlášení projektů do soutěže Brick Award 2022 skončila letos v dubnu. Přihlásilo se 789 architektonických projektů z 53 zemí z celého světa, což je ve srovnání s rokem 2020 nárůst o 22 %. Odborná porota nominuje 50 nejlepších projektů, vítězné projekty budou vyhlášeny v červnu 2022.

Odborná porota se skládá z pěti renomovaných mezinárodních architektů: Ingrid van der Heijden – Nizozemsko, architektka a zakládající partnerka firmy Civic Architects; Jesper Gottlieb – Dánsko, architekt a zakládající partner firmy Gottfried Paludan Architects, vítěz ocenění Brick 20 Award za projekt City Archive Delft; Tina Gregorič – Slovinsko, architektka a zakládají partnerka firmy Dekleva Gregorič Architects, profesorka architektury na Technické univerzitě ve Vídni; Wilfried Kuehn – Německo, architekt a zakládající partner firmy Kuehn Malvezzi, kurátor a spisovatel; Brigitte Shim – Kanada, architektka a zakládající partnerka firmy Shim-Sutcliffe Architects v Torontu, členka fakulty architektury na Torontské univerzitě.V letošním roce jsou členy poroty také tři architektoničtí novináři: Anneke Bokern z Nizozemska, Christian Holl z Německa a Andres Kurg z Estonska. 

Nepřehlédněte: K proměně vily přispělo i řešení fasády z cihel

Desátý ročník soutěže má nejvyšší počet účastníků v její historii, složení projektů dokládá mezinárodní charakter této architektonické ceny. „Hodnotícími kritérii jsou inovativní design a architektonický koncept, obratné a novátorské použití cihel i architektonická kvalita z hlediska estetické hodnoty, tvaru a konfigurace projektu. Zvláštní pozornost je rovněž věnována vhodnosti projektu pro zamýšlený účel, typ budovy a kulturní kontext, i aspektům udržitelnosti a energetické účinnosti,“ říká Heimo Scheuch, CEO společnosti Wienerberger AG. 

Pět soutěžících kategorií: Příjemný domov, Společné bydlení, Sdílené společenské/veřejné prostory, Společná práce a Inovace/novátorské projekty. 

Vítězné projekty budou vyhlášeny v červnu 2022 na slavnostním ceremoniálu Brick Award ve Vídni.

Jedním ze soutěžících letošního desátého ročníku v kategorii Příjemný domov je rodinný dům od ateliéru Knesl Kynčl architekti. „Vždycky se snažíme, aby dokonale fungovala dispozice a provozní vazby; to určuje, jak bude dům fungovat a jak se v něm bude žít. Většinou mají lidi podobný počet končetin, jednu hlavu a tak dále, ale některé potřeby a způsoby fungování jsou značně specifické; a od toho jsme tu my, architekti. Samozřejmě nás vždy zajímá, aby byl dům dobře technicky udělaný; nejen esteticky, ale skutečně stavebně, aby tam nebyly detaily, naoko‘, které se po pár letech rozpadnou, a tak dále…“ 

Projekt zdobí „obyčejná“ cihlová fasáda, krom fasádního obkladu je keramika použita i jako konstrukční materiál – také proto byl projekt přihlášen do soutěže Wierenberger Brick Award. „My tu cihlu máme moc rádi; krom tématu udržitelnosti je to prostě takový takřka přírodní materiál, který navíc umí skvěle stárnout, byť ta údržba je samozřejmě důležitá,“ doplňuje Kynčl.

Vybrané projekty budou zveřejněny v knize Brick 22 v létě 2022. 

www.wienerberger.cz/brick-award
www.brickaward.com

V článku je použit text Vojtěcha Rudorfera, který vyšel v časopisu Stavba 3/2021

Foto: Radek Brunecký

Vložte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *