Příroda se pomalu ale jistě probouzí – a bude hůř. Pro vnitřní stínění se můžete rozhodnout kdykoli po dokončení stavby, ale na zabudování venkovních stínicích prvků je samozřejmě nejlepší myslet už při plánování novostavby nebo před rekonstrukcí. Součástí projektu by měla být vhodná příprava, aby bylo možno stínící prvky zabudovat pod omítku.
Screenové clony patří k technologicky nejpokročilejším stínicím systémům. Pokud k nim přidáte předokenní rolety, budete mít po celý rok vyřešeno nejen stínění, ale také zvýšíte bezpečnost domu a uspoříte na vytápění.
Venkovní žaluzie
Venkovní žaluzie zlepšují tepelně izolační vlastnosti domu. Stačí jen správně nastavit lamely a místnost zastíníte před slunečními paprsky, a přitom můžete mít otevřená okna a do místnosti pouštět čerstvý vzduch. Kromě toho stažením a naklopením žaluzií regulujete intenzitu proniknutí slunečních paprsků do interiéru, což zásadně ovlivňuje teplotu uvnitř bytu či domu.
K dalším výhodám venkovních žaluzií patří, že velmi dobře zamezují prudkým a nepříjemným slunečním odleskům. Jednotlivé lamely jsou ukryty ve vodicích lištách, které brání pohybu žaluzie při větru. Venkovní žaluzie se ovládají manuálně nebo plně automaticky centrálním či dálkovým ovládáním. Žaluzie můžeme zabudovat pod omítku v případě, že s nimi počítáte již v architektonickém návrhu.
Venkovní rolety
Předokenní roleta může fungovat jako účinná tepelná izolace, což nejlépe zaručí její motorické řízení doplněné o povětrnostní čidlo. Jak to funguje? V létě, když slunce začne svítit příliš intenzivně, se rolety automaticky stáhnou a ochrání váš interiér před horkem a slunečním zářením. A naopak v zimě mohou za slunečného počasí automaticky vytažené rolety interiér vyhřát. Vzduchový polštář, který se vytvoří mezi staženou roletou a oknem, funguje jako další izolační vrstva zabraňující úniku tepla z místnosti. Většina rolet je vyplněna velice efektivním izolačním systémem v podobě PUR pěny.
Svůj nezanedbatelný význam mají rolety i z hlediska ochrany oken před mechanickým poškozením (kroupy, kamínky odletující od aut), povětrnostními vlivy, nezvanými návštěvníky (zloději, hmyz). Stejně tak mohou rolety sloužit jako hluková izolace a jejich stažením dosáhnete i naprosté tmy. Instalují se do okenního otvoru pod omítku, do nadokenních překladů, do připravených prostor nadokenních kapes pod omítku a v dodatečné variantě na fasádu nebo mezi okenní špalety.
Screenové rolety
Technické tkaniny určené pro tyto systémy zajišťují maximální ochranu proti slunečnímu záření, průniku tepla, a zároveň zabezpečují optimální úroveň přirozeného světla v interiéru. Screenové rolety přinášejí vysoký termoregulační efekt a tím i úsporu energií. Díky svému materiálovému složení – skelné vlákno, PVC, polyester – jsou odolné vůči povětrnostním vlivům, a proto jsou vhodné jak pro interiérové použití, tak zejména pro exteriérové použití. Hlavní předností screenových rolet je jejich částečná světelná propustnost a variabilita.
Tento typ rolet přináší stín bez ztráty výhledu do exteriéru, zároveň však ztěžuje pohled zvenčí do interiérů a zachovává tak soukromí. V dnešní době jsou zcela nejpoužívanější takzvané ZIP screenové rolety (fixscreen, lockscreen atd.). Základním principem těchto rolet je boční vedení látky ve vodících lištách za pomoci takzvaného ZIP systému. Díky tomuto způsobu uchycení látky jsou tyto rolety velmi odolné větru, a to až do 130 km/h.
Screenové clony využijete nejenom na oknech, ale jsou skvělé i při zastínění zimních zahrad, teras, altánů, zahradních domků nebo venkovních rodinných bazénů. V létě si chceme užít zahradu co nejvíc, a právě zde se při zajištění soukromí i ochraně před větrem screenové clony skvěle uplatní. Každý, kdo má doma pergolu, tak jistě narazil na problém jak variabilně zastínit její boky. Někdy zkrátka potřebujeme boky zcela uzavřít a ochránit zahradní nábytek či návštěvu před prudkým slunečním zářením, naopak při krásném bezvětrném počasí je zase vhodné mít pergolu otevřenou.
Okenní sítě
Lezoucí a létající hmyz nebo pyly jsou nejen na obtíž, ale mohou představovat i zdravotní riziko. Jediným spolehlivým způsobem, jak větrat podle libosti a současně nemít doma ani jedinou mouchu, je pořídit si kvalitní sítě proti hmyzu. Jsou estetické, praktické a snadno se instalují na jakýkoli typ oken či dveří. Okenní sítě můžete mít buď s pevným rámem, který je možno na zimu snadno odmontovat, nebo rolovací, kde je síťovina ve vytaženém stavu chráněna hliníkovým boxem.
Nejnovější komentáře