České Budějovice, 27. 05. 2019 – Státem a bankami propagovaný názor, pocházející z 90. let, že každý by měl bydlet ve vlastním, dostává v posledních letech mezery. Povolování staveb – to je tristní pohled. Ale již se začíná blýskat na lepší časy. Snad.
Alespoň statistika začíná vypadat poněkud lépe: Počet zahájených bytů v roce 2018 se meziročně zvýšil o 5,1 procenta a činil 33 121 bytů. Počet zahájených bytů v rodinných domech vzrostl o 2,7 procenta, v bytových domech byl růst o 0,5 procenta. Počet dokončených bytů v roce 2018 se meziročně zvýšil o 18,5 procenta a činil 33 868 bytů. Počet dokončených bytů v rodinných domech vzrostl o 26,3 procenta, v bytových domech došlo k nárůstu o 11,5 procenta.
Nerovnováha mezi nabídkou a poptávkou po nových bytech se stále prohlubuje. Výsledkem je prudký růst cen a vyšší zájem lidí o nájemné bydlení. A prostor pro růst tohoto segmentu je značný. Cihláři právě zde cítí značné možnosti pro zvýšení odbytu. „Ano, růst obratu přisuzujeme jak municipalitě, tak firemní i individuální výstavbě,“ říká Ing. Jan Fiala, obchodní ředitel Cihelny Štěrboholy.
Opatrný optimismus zastává Ing. Petr Stejskal, obchodní a marketingový ředitel HELUZ: „Tolik potřebné sociální byty financované místní správou nebo státem by byly vítaným faktorem růstu trhu, bohužel jsou zatím tyto projekty spíše ojedinělé a bytová výstavba tak i nadále zůstává doménou soukromého investování.“
V žebříčku EU patří Česká republika k zemím s nejnižším podílem nájemního bydlení. Podle údajů statistického úřadu EU (Eurostat) zde dosud dominuje vlastnické bydlení s podílem 78 % a na nájemní bydlení připadá pouhých 22 %. Přitom v sousedních vyspělých evropských zemích (Německo, Rakousko) je podíl nájemního bydlení zhruba dvojnásobný. Očekává se, že zájem o nájemní bydlení v České republice v letošním roce významně poroste a bude tak následovat současné trendy v sousedních zemích.
Sociální a nájemné bydlení je pro nás trh pozemních staveb, kde máme jako výrobce zdících systémů svoji roli a samozřejmě i prostor pro růst. Velmi vítáme snahu české vlády, aby tato část stavebního trhu dostala nový impuls a koncepci, protože poslední roky to nebyla priorita. To je škoda zejména pro obce a města, která otázku dostupného bydlení řeší velmi obtížně,“ dodává Roman Busta, obchodní ředitel Wienerberger CZE.
Jakkoli je bydlení „ve vlastním“ velmi populární a podtrhuje společenské postavení majitele, mnoho Čechů se ho v příštích letech bude muset vzdát. Na vině je mnoho faktorů. Výrazné a pokračující zvyšování cen bytů v největších tuzemských městech, pokračující růst úrokových sazeb, zpřísnění podmínek pro poskytování hypoték ze strany ČNB i očekávané zpomalování růstu mezd – to vše vyvolá vysokou poptávku po nájemním bydlení. Zvláště v Praze skýtá tento segment realitního trhu obrovský potenciál. Ceny nových bytů v hlavním městě totiž v řadě případů překročily magickou hranici 100 000 Kč za metr čtvereční, a tak bude právě nájemní bydlení nejvyhledávanější alternativou k pořízení vlastního bytu. Vezměme jen v úvahu, že na byt v Praze o nejvyhledávanější velikosti 2+kk a ploše zhruba 60 m2 si zájemce dnes už musí připravit téměř 17 čistých ročních průměrných platů. Češi šetří na nové bydlení nejdéle z porovnávaných zemí – déle než např. obyvatelé Velké Británie, Francie či Německa.
Kontakt: Ing. Jan Fiala, Cihlářský svaz Čech a Moravy, info@cscm.cz, tel.: +420 603 410 891
Tisková zpráva ke stažení ZDE
Nejnovější komentáře