Úzká dlouhá parcela s domy v těsném sousedství představuje pro stavebníka i architekta zpravidla řadu omezení a kompromisů. Na pozemku v malé obci, která je dnes již součástí Prahy, se podařilo vytvořit pohodlné moderní bydlení i splnit osobitá přání.
Dodavatel: Wienerberger s.r.o.Majitelé zakoupili parcelu se starším domkem hned vedle svého rodinného v klidné čtvrti, kterou dobře znají. Počítali s jeho demolicí a stavbou nového domu pro dospělého syna, který je, stejně jako jeho otec, motocyklovým nadšencem a v budoucnu plánuje založit rodinu.
Architektovi sdělili svou základní představu, vycházející ze současného obytného standardu: v přízemí společná obývací část orientovaná do zahrady, kuchyň, v patře soukromá část a patřičné zázemí. Specifickým přáním byla garáž pro dva automobily s prostorem pro motorky. Vzhledem k situaci ne zrovna snadné zadání.
„Díky novým stavebním předpisům jsme mohli využít stávající místní urbanistickou strukturu, kde mají domy mezi sebou jen minimální odstupy a západní štítové stěny jsou vždy na hranici pozemku. Nemuseli jsme se tedy složitě vypořádávat s odstupovými vzdálenostmi a to nám umožnilo navrhnout na pozemku širokém jen 14 metrů komfortní rodinný dům vyhovující individuálním požadavkům,“ uvedl nás do situace autor návrhu domu.
Dvě tváře, jeden celek
Architekt navrhl kompozici dvou na sebe kolmých hmot se soudobým, avšak odlišným architektonickým výrazem. Z dispozice, založené na tvaru písmene L, to nepoznáte, při pohledu z ulice a ze zahrady má však dům zcela jinou tvář. Část přiléhající k ulici je analogií klasického rodinného domu se dvěma nadzemními podlažími, tradiční kompozicí oken a sedlovou střechou. Zde jsou umístěny prostory s menšími nároky na soukromí – v přízemí kuchyň propojená s jídelnou a technická místnost, v patře pokoj pro hosty, koupelna a dětský pokoj. Fasáda obložená světlými cihelnými pásky s klasickou vazbou rovněž přispívá k tradičnímu vzhledu.
Oproti tomu zahradní trakt, dvoupodlažní hmota s plochou střechou, s velkými prosklenými plochami a s horizontálním dřevěným obložením jako by přeskočila do další vývojové fáze architektury. Působí dojmem moderní přístavby ke zrekonstruovanému domu. V přízemí ji vyplňuje obývací pokoj s prosklenou stěnou na jižní a východní stranu, nad ním je umístěna hlavní ložnice, rovněž s velkým francouzským oknem na jih.
Z obývacího pokoje se dá přímo vyjít na jižní terasu se sezením a grilem a dále na rekreační trávník. Svěží výhled do zahrady, decentní přírodní materiály – dřevěné obložení a paluba na terase, žulové gabionové zídky a krásně upravená zeleň navozují pocit klidu a bydlení v harmonii s přírodou. Také samostatný objekt dvojgaráže má jednoduchý tvar kvádru s plochou střechou. Je umístěn u východní hranice pozemku, přímo proti společné obývací části.
Mezi vlastním obytným domem a garáží tak vzniklo ze tří stran chráněné atrium, které slouží jako hlavní vstupní prostor do domu a také k relaxaci v soukromí. Díky protilehlým proskleným plochám umožňuje otevřenou komunikaci mezi společnou obývací částí a garáží. Pán domu se tak může přímo z obývacího pokoje dívat na své krásné stroje, které jsou tu vystaveny jako „ve vitríně“, a dokonce na dálku ovládat osvětlení.
Po konstrukční stránce stavebníci vsadili na osvědčené a kvalitní přírodní materiály a dobré tepelněizolační parametry, a proto zvolili moderní keramické zdivo Porotherm. Energetická úspornost je podpořena podlahovým vytápěním s kondenzačním kotlem a solárními panely na ohřev teplé vody.
Nejnovější komentáře