SERIÁL – Představte si to, sedíte s architektem v počáteční fázi plánování vašeho vysněného domu a uvědomujete si, že každé rozhodnutí od návrhu po funkci je na vás. To může být skličující, ale zároveň vzrušující zjištění. Jedním z největších rozhodnutí, které budete muset učinit, je, jaký stavební materiál použijete: cihly, střešní tašky, beton atd. Je to rozhodnutí, které ovlivní estetiku návrhu, průběžnou údržbu a celkový vzhled budovy.
Hliněné cihly se jako stavební materiál používají již stovky let a doslova odolávají zkoušce času. Díky možnosti použít cihlu různými způsoby, snadné výstavbě a jejím vynikajícím tepelně hmotnostním vlastnostem stojí za to o ní pro váš dům uvažovat.
Pět důvodů, proč zvážit použití cihel
1. Estetický design
Možnosti, jak lze cihlu použít, se za krátkou dobu pozoruhodně rozšířily. Pryč jsou doby, kdy jste měli na výběr pouze ze dvou barev cihel: červené nebo žluté. Dnes jsou na výběr doslova stovky barev, povrchových úprav a velikostí. Tato rozmanitost se skvěle hodí k vytváření jedinečných a inspirativních návrhů. Cihly jsou univerzální pro vytváření jedinečného vzhledu exteriéru i interiéru.
Vyvinuly se i způsoby, jakými se cihly používají z hlediska designu. Architekti a designéři nyní používají cihly k vytváření 3D sochařských efektů, složitých detailů a různých tvarů, čímž se odklánějí od tradičního pojetí cihlové krabicové konstrukce.
Cihlová hmota je zároveň těžká i lehká a vzorování cihel se posouvá a vytváří pocit pohybu, který napodobuje řeku, na niž se dívá, a odpolední vánek, který si užívá.
2. Energetická účinnost a tepelná pohoda
Vzhledem k tomu, že přibližně 39 % spotřeby energie v domě jde na udržení příjemné teploty, je stále důležitější postavit dům, který bude minimalizovat spotřebu energie na vytápění a chlazení, a to jak z hlediska úspory nákladů, tak z hlediska udržitelnosti.
Solární pasivní konstrukce využívá přirozené vytápění a přirozené chlazení k udržení teploty v příjemném rozmezí – obvykle 18 až 24 stupňů Celsia – a neměla by být dražší, pokud je zahrnuta ve fázi plánování.
Klíčová hlediska pro pasivní solární návrh jsou: Tepelná hmotnost, orientace a přístup slunečního záření, stínění a zasklení, těsnění a větrání a izolace.
Výzkumy ukazují, že stavební materiály s vysokou tepelnou hmotností mají nejvyšší energetickou účinnost. Tepelná hmotnost je schopnost materiálu zadržovat tepelnou energii při různých teplotách a poté ji pomalu uvolňovat zpět do prostředí při změně podmínek.
Budovy s nejvyšší tepelnou hmotností jsou postaveny jednak z cihel, které již v sobě obsahují izolaci (minerální vatu nebo polystyrén) nebo z dvojitých cihel, známých také jako dutinové cihly, následované cihlovou dýhou (vnější vrstva cihel). Cihla jako stavební materiál nabízí vynikající tepelnou hmotnost. Výzkumy ukazují, že stavba z cihel poskytuje větší tepelnou hmotnost než alternativní lehké stavební materiály.
V domech, jejichž vnitřní stěny jsou z cihel a vnější stěny z jiných materiálů (např. vláknocementu, dřeva nebo omítky), je vyšší úroveň tepelné hmoty než v budovách postavených výhradně z izolovaných lehkých materiálů. Výsledkem je stabilnější a příjemnější vnitřní teplota.
3. Trvanlivost a snížená údržba
Cihly jsou odolné a trvalé. Jakmile je jednou postavena, zůstává odolná proti povětrnostním vlivům a stárnutí. Cihla se neopotřebovává jako mnoho umělých materiálů a nevyžaduje téměř žádnou údržbu nebo opravy. Cihly jsou odolné proti korozi, nepodléhají erozi, hnilobě, rozkladu, ohýbání ani deformaci, nepotřebují nátěr ani jinou úpravu pro zachování estetiky a trvanlivosti.
I po 50 letech jsou cihly pevné, spolehlivé a relativně bezúdržbové. Ve skutečnosti se vzhled mnoha cihlových staveb s věkem jen zlepšuje – Velká čínská zeď vypadá skvěle i po více než 2000 letech.
4. Zvuková izolace
Ať už bydlíte u hlavní silnice, nebo si chcete postavit domácí kino, cihla poskytuje vynikající zvukovou izolaci od vnějšího hluku. Těžká hmota zdiva z hliněných cihel je pro zvukovou izolaci nejlepší a dokáže blokovat nízkofrekvenční hluk.
Dvojité cihlové stěny mají navíc tu výhodu, že izolují nárazové zvuky, což znamená, že při sledování zpráv můžete v obývacím pokoji odrážet tenisový míček o stěnu a váš partner může ve vedlejší místnosti blaženě spát, aniž by o tom věděl. Cihly mají také přirozenou odolnost proti zvuku šířícímu se vzduchem a jsou schopny blokovat stroje, zesílenou hudbu a zvuky dopravy i letadlových lodí.
5. Ideální požární odolnost
ideální volbou pro oblasti náchylné k požárům, protože je v zásadě nehořlavá, nehořlavá, a tak nepomáhá šíření požáru. Cihly jsou vypalovány při teplotách až 1200 °C, což znamená, že jsou schopny odolat intenzivnímu žáru požáru, aniž by se změnila jejich struktura.
Zatímco se tedy nábytek, stromy a další materiály vytvořené člověkem mohou při intenzivním žáru požáru rozpadnout, cihlová kostra vašeho domu zůstane stát. Stejné cihly pak mohou být použity k obnově, pokud dojde ke katastrofě. To je skutečným důkazem pevnosti tohoto materiálu.
Základní volba
Rozhodování o tom, jaký stavební materiál použijete pro svůj nový dům, je velkým rozhodnutím a nemělo by se brát na lehkou váhu. Je třeba zvážit mnoho faktorů, které zajistí, že váš dům bude dobře postaven a bude dobře vypadat.
Cihla je nadčasový, stáří odolný a konstrukčně pevný materiál, který stojí za to, aby o něm majitelé domů uvažovali. Výhody, které nabízí, vám mohou pomoci zajistit vaše rozhodnutí na dlouhá léta, stejně jako pohodlí při užívání vašeho domova.
Předchozí díly seriálu:
Jak se staví z cihel – 4. díl: Jak pokládat cihly a bloky
Jak se staví z cihel – 3. díl: Vazba cihel
Jak se staví z cihel – 2. díl: Není nikdy špatné vzít si na pomoc zedníka – profesionála
Jak se staví z cihel – 1. díl: Typy cihel a jejich výroba
Foto: archiv
Nejnovější komentáře