Dům postavený v nové čtvrti středně velkého moravského města za střízlivou elegantní architekturou ukrývá promyšlený interiér s množstvím unikátních řešení a perfektních detailů. Dokonalost provedení přidává k vysoké „umělecké známce“ i vysokou hodnotu technickou.
Dodavatel: Wienerberger s.r.o.Manželům se dvěma dospívajícími dětmi se podařilo získat poslední hezkou parcelu v nové zástavbě – pozemek v mírném jihozápadním svahu s hezkým výhledem na starou část města a do okolní krajiny přes střechy níže položené zástavby.
Parcela ve tvaru oválného rondelu je ze všech stran obklopena komunikací, což umožnilo domu ideální orientaci ke světovým stranám – přístup je ze severu a obytné prostory a rekreační část zahrady směřují k jihu.
Po obvodě vysázený listnatý plot časem vytvoří přirozenou zelenou clonu, poskytující i uprostřed obytné čtvrti potřebnou oázu soukromí pro žití rodiny majitelů domu.
Stavebníky při stavbě domu motivovala především potřeba volného prostoru, bydlení otevřeného do zahrady, se vším moderním komfortem, který současný technologický vývoj nabízí. Volba architektonického ateliéru byla nasnadě. Velkoformátové prosklené plochy, čistě funkční interiér s originálním konceptem, vysoce kvalitní materiály a technologie, to je charakteristický styl brněnského architektonického ateliéru, který je pokračovatelem díla jednoho z vůdčích představitelů brněnské funkcionalistické avantgardy.
„Lidé, kteří nacházejí v tomto stylu cosi přitažlivého a líbí se jim čisté linie staveb a funkční řešení interiérů, se na náš ateliér často obracejí,“ vysvětluje jeden z autorů domu, architekt. „Nesnažíme se funkcionalistický styl kopírovat, modernizovat či přizpůsobovat k obrazu svému ani tvořit ve stylu retro. Vycházíme z jeho myšlenek a principů a uplatňujeme je pro soudobé potřeby.“
Se stavebníky si architekti velice rychle porozuměli, což se na výsledku každého projektu vždy odrazí. „Od začátku jsme se snažili dívat do budoucna. Aby dům odolával času, udržel si hezký vzhled a byl maximálně pohodlný, bezúdržbový a perfektně fungoval i za deset dvacet let. Abychom se vyhnuli následným úpravám, přestavbám a podobně,“ vysvětlují majitelé svůj velkorysý přístup ke stavění.
Nad obzorem běžného standardu
Atypický je již vstup do domu – z ulice se dá přímo projít k vchodovým dveřím a k vjezdu do garáže, bez bariéry plotu a vjezdové brány. Otevřený parter s automobilovým stáním a upravenou zelení působí na rozdíl od obvyklých masivních vrat a betonových zdí vstřícně, takřka domácky. Ze zádveří se prochází na mezipodestu, která je součástí otevřeného dominantního schodiště. Zde se cesty domem rozdělují – směrem dolů vede přístup do přízemí, do společné obývací části, kuchyně, jídelny, obývacího pokoje a dále na terasu a zahradu, čtyři schodišťové stupně nahoru přivádějí návštěvníky do soukromého ložnicového podlaží. Dané řešení reaguje architektonickým konceptem na svažitost pozemku.
Celé společenské obývací části jasně dominuje čelní prosklená stěna směřující výhled návštěvníka do zahrady. Tato stěna je provedena z velkoformátových hliníkových oken se zapuštěnými okenními rámy. Převládající bílá barva na stěnách i nábytku ještě umocňuje roli zeleně za oknem. Zvláštní atmosféru tu vytváří bílý klavír – dar majitele domu své ženě k novostavbě vily jako by vyjadřoval harmonii panující mezi domem a zahradou. Součástí přízemí je také pánská klubovna (původně zamýšlená jako fitness), rovněž s přímým výstupem na zahradu, a samozřejmě nechybí potřebné technické zázemí.
Střízlivé vybavení kuchyně, jídelny i relaxační části, stejně jako zbývajících prostor v domě, bylo navrženo a realizováno přesně na míru pro daný objekt s důrazem na každý detail jak z praktického, tak z estetického hlediska, vzniklý soulad interiéru stavby s architekturou domu je patrný na první pohled. Bezzárubňové interiérové dveře, přesné kladení velkoformátové dlažby, zapuštené sokly a linky LED osvětlení v podhledu, rafinované a precizně zpracované nábytkové detaily a přesná práce s eukalyptovou dýhou posouvají kvalitu bydlení do nejvyšší kategorie obytných staveb.
Také ložnicové podlaží se vymyká řešením u nás běžných rodinných domů. „Chtěli jsme velké pokoje, alespoň s plochou 20 metrů čtverečných, s hezkým výhledem, bez objemných šatních skříní, zato s velkými koupelnami,“ komentuje majitel domu. Architekti proto navrhli prostornou šatnu, ze které se vstupuje do koupelny majitelů a následně do jejich ložnice. Je tak vytvořeno uzavřené soukromé apartmá. I oba dětské pokoje mají vlastní samostatnou šatnu, velká okna do zahrady a výstup na balkon, jsou vybaveny na míru nábytkem v pastelových barvách a vlastní samostatnou šatnou a koupelnou.
Umně skryté technologie
Vysoké nároky na tepelnou pohodu a bezproblémový provoz domácnosti se neobešly bez nejmodernějšího energeticky úsporného technologického zázemí. Ať už jde o podlahové vytápění, LED osvětlení, mřížky řízeného větrání, chlazení či další technické prvky, zůstávají nenápadně skryté tak, aby dobře sloužily, a přitom nenarušily kultivovanou estetiku interiéru.
Nejnovější komentáře