Keramika se odnepaměti využívala také jako obkladový materiál.
Obložené fasády moderních rodinných domů svým povětšinou atraktivním vzhledem často budí dojem rozmařilého luxusu. Přesto už (zejména obklady z přírodních surovin) patří k architektonické i konstrukční samozřejmosti obvodových plášťů. Obvodový plášť tím získává nejen na tepelněizolačních vlastnostech, životnosti a protipožární odolnosti, ale i další užitečné vlastnosti. Kromě toho jsou i hezké.
Všechny typy obkladů mají své přednosti i nedostatky, ovšem výběr by v žádném případě neměl podléhat jen vkusu. Důležitým ukazatelem jsou nosnost a složení stávajícího zdiva a další parametry. K nejsledovanějším kritériím patří také dlouhá životnost a tzv. bezúdržbovost.
Životnost, tedy dlouhověkost
Každý z materiálů, které se v současné době na tzv. bezúdržbové fasády používají, má odlišnou garantovanou životnost. U keramiky je to více než 50 let.
Značný význam pro kvalitu a životnost obkladu má způsob instalace. U tzv. větraných obkladů (se zadní větranou vzduchovou mezerou) dochází k trvalé cirkulaci vzduchu, tedy k odvodu vlhkosti, čímž se prodlužuje životnost jak samotného materiálu obložení, tak dalších vrstev fasády. Odvětrání např. prospívá i keramice.
Stará, dobrá, pálená
Cihla v minulosti představovala přirozený vzhled jakékoliv stěny. Praktickou náhražkou pracného a nákladného lícového zdiva je aplikace obkladu z lícových cihelných pásků. Bohatá nabídka se liší povrchovou strukturou, barvou a materiálem. Lícové pásky se vyrábějí řezáním z lícových cihel a spárují pomocí speciálních spárovacích hmot různých odstínů. Kromě působivé estetické funkce mají i ochrannou roli a garantují i dobré tepelně-akustické vlastnosti.
Podle odborníka na danou problematiku lze obkladové pásky lepit přímo na obvodové zdivo bez zateplení (nutno však aplikovat jádrovou omítku nebo stěrku z lepidla), nebo se mohou lepit i na zateplovací systém. Dají se s určitými úpravami lepit prakticky na všechny povrchy.
Také čtěte: Odolné fasády – 1. část
Zdroj: Můj dům
Nejnovější komentáře