Kdo stavěl, bude vědět, o čem je řeč. Po prvním těžkém rozhodnutí „budu stavět“ následují vždy rozvahy a hledání kompromisů mezi přáním a možností. Jde o sladění přání – parcela – peníze. Tato etapa již obvykle začíná u projektanta či architekta. Po nalezení optimální dispozice následuje volba použití materiálů.
Dost často hledí investor především na cenu a teprve potom na kvalitu. Je omezený svým rozpočtem a jako první hledá nejlevnější variantu pro obvodové zdivo, vnitřní stěny, vodorovné konstrukce. Přitom došlo k významnému posunu hodnoty ceny práce – před 30 lety byla cena materiálu jednoznačně nejvýznamnější, dnes ale většinou rozhoduje cena práce. V podvědomí lidí však stále převládá pocit, že největší úspory se dají získat použitím levnějšího materiálu.
Podle zkušeností kolegů ze zahraničí při porovnání nákladů na výstavbu běžného rodinného domku (v tomto případě myšleno na klíč k nastěhování, tj. včetně ceny parcely, vnitřních povrchových úprav, obkladů, podlah, elektroinstalací, chodníku a oplocení včetně kompletního vnitřního vybavení domácnosti) činí podíl za svislé a vodorovné konstrukce pouze 2–6 % z celkové ceny. Jako příklad uvedu cenu za kuchyňskou linku – běžně se pohybuje včetně elektropřístrojů kolem 200 000 Kč. To ovšem investor „teď a tady“ nevnímá a hodnotí nejbližší viditelné „úspory“ v jednotkách desítek tisíc. Přitom je to často investice na celý život a jako u každé investice hlídáme i její zhodnocení v čase. A co u stavby znamená zvýšení hodnoty v čase? Především je to bezúdržbová životnost a finanční zhodnocení pro případ prodeje za 10–20 let či ještě později. Zde bych doporučil každému nahlédnout do inzerátů s prodejem či pronájmem nemovitostí. A zde zjistí, že prodávající či pronajímatel se často chlubí „… v cihelném domě ….“. Při výběru si také musíme uvědomit, že jsou věci, které můžete po určité době vyměnit (např. tu kuchyň), ale zdivo či stropy již tak snadno nevyměníte.
A stejně jako u fotoaparátu si kupujeme navazující příslušenství (objektivy apod.) od stejného výrobce, měli bychom tak postupovat i v běžném životě. I když to není tak nutné jako u fotoaparátu, nakupujeme příslušenství ke svému autu také pokud možno v jedné značkové prodejně s jistotou minimalizace možných problémů a jednoduchého řešení případných reklamací. Ale u takové významné události, jako je stavba domu, se často v praxi setkávám s tím, že investor „lepí“ dům ze všeho možného a pokud možno co nejlevnějšího. Přitom touto úsporou může zcela znehodnotit svou investici. Jako jednoduchý příklad může posloužit v současnosti oblíbený typ výstavby tzv. bungalovů.
Často je volena varianta „levného“ sádrokartonového stropu – tj. podhledu zavěšeného na konstrukci krovu. Přitom, kdyby si stavebník nechal udělat cenovou nabídku za „těžký“ keramobetonový strop, zjistil by opět, že jde o rozdíl řádově v desítkách tisíc. A z hlediska hodnoty domu jde o zcela jinou dimenzi – a to jak z důvodu lepšího mikroklimatu a akustické pohody (déšť, vítr), tak i z hlediska využitelnosti a zejména statiky. Najednou máme „barák“ navíc. A za cenu menší, než kolik dáme za kuchyň. A věřte mi, že teprve po nastěhování každý zjistí, jak je vlastně v takovém domku málo místa – a pak se hodí půda na uskladnění sezonních věcí (lyže, kola, náhradní pneumatiky atd. atd.).
Proto optimální variantou pro volbu stavebního materiálu je najít výrobce, který je schopen nabídnout propracovaný systém, což znamená, že z jeho výrobků postavím „celý“ dům. např. výrobce, který na základě dlouholetých zkušeností ze stovek staveb ví, co staviteli pomůže, co mu ušetří a hlavně zkvalitní užívání jeho domu. A to vám jistě poskytne firma Wienerberger s.r.o. s výrobky značky Porotherm (stěny a vodorovné konstrukce) a Tondach (střešní konstrukce) nebo Terca (lícové zdivo nebo pásky) a Penter (dlažba). Prakticky se dá říct, že s ní postavíte vše od základů až po střechu.
Pro obvodové zdivo můžete např. použít cihelné bloky Porotherm T Profi – v současnosti patří mezi moderní a stále více používané tepelněizolační cihly v Evropě. Díky vložené tepelné izolaci z minerální vaty vyhovuje dostatečně s rezervou pro všechny typy budov včetně pasivních. Současně díky zesíleným žebrům z lehčené keramiky vykazují i vysokou únosnost.
Vnitřní stěny můžete realizovat v široké škále rozměrů jak z běžných cihel, tak akustických, které vám zajistí příjemné ticho. Ke stěnám také patří samozřejmě i okna či dveře, nad kterými je třeba použít překlady. A opět v sortimentu Porotherm najdete vše, co potřebujete.
Výrobní sortiment pamatuje na vše – lehké překlady do příček, samonosné keramické překlady do nosných stěn, a dokonce i speciální do okenních otvorů pro umístění předokenních rolet či žaluzií VARIO UNI. Málokdo ví, že předokenní rolety znamenají výrazné zlepšení tepelných parametrů oken. Protože u běžných domků jsou tepelné ztráty (či v létě naopak zisky) okny velmi významné a protože současně rolety chrání okno před nepřízní počasí, dá se říci, že se jejich instalace opravdu vyplatí. A že jsou rolety či žaluzie drahé? Nevadí, stačí osadit překlady Vario UNI, připravit elektroinstalaci a osadit rolety či žaluzie (schránka je univerzální) bez stavebních úprav, až na to budou peníze. A potřebujete opravdu dlouhý překlad nad okno či vjezd do garáže? Není problém – překlady Porotherm KP XL překlenou otvory až do 6 m.
A stěnami samozřejmě neskončíme. Porotherm stropy s keramickými vložkami MIAKO svou konstrukcí odpovídají klasickému filigránovému železobetonovému stropu. Přinášejí tím jednak dokonalé stažení objektu, jednak významné vylepšení mikroklimatu v obytných místnostech.
Navíc jako jediný výrobce v Česku firma Wienerberger s.r.o. vyrábí dva typy keramobetonových stropů – s celoplošnou nadbetonávkou či zejména pro svépomoc nebo pro rekonstrukce vhodnou variantu bez celoplošné nadbetonávky.
Všechny tyto prvky jsou konstrukčně sladěny, doplněny optimálními variantami řešení soklů, překladů, napojení stěn, stropů. A navíc je vám k dispozici síť technických poradců, kteří se vám budou rádi věnovat a v případě vašeho zájmu vám i vše vysvětlí a poradí.
Samozřejmě na každém domě je i střecha. A opět můžeme sáhnout do portfolia Wienerberger. Keramická střešní krytina Tondach včetně navazujících doplňků a fólií je vhodná do jakéhokoliv prostředí a běžného spádu střechy. To by bylo ale zase na celý další článek a to si raději necháme na příště.
Zdroj: Můj dům, Wienerberger
Nejnovější komentáře