České Budějovice, 30. června 2020 – Zamrzlé stavební úřady nadále brzdí výstavbu bytů. A to je to, co nejvíce pálí tuzemské cihláře. Stavitelům se navíc může i zhoršit přístup k financování. Banky budou pravděpodobně požadovat ještě větší záruky v době nejistoty. Proti tomu jde trend klesajících hypotéčních úvěrů. A jak letošní tok vidí klíčový hráči na trhu? Není to špatné, ale vždy může být líp.
Letošní rok nedosahuje prodejních extrémů, ale běží podle plánu. Výkyvy jsou minimální. Minulý rok byly od ledna do května obrovské nárůsty, a potom sezona zpomalovala. Letošní rok se jeví prozatím tak, že poptávka bude více rozložena do celého roku.
Společnosti Wienerberger i Heluz cihlářský průmysl, lídři na tuzemském trhu, zaznamenali v první fázi koronavirových omezení překvapivý nárůst zakázek. Zákazníci rovněž posílali víc poptávek, kolik by je stály materiály na stavbu domů. Ceny letos firmy zvedly u některých výrobků o jednotky procent. Následně se poptávka snížila, pokles není nikterak dramatický. Odběratelé se chtěli předzásobit. Díky tomu, že lidé trávili víc času na internetu, vzrostl kupříkladu ve společnosti HELUZ o 10 až 15 procent počet zaslaných projektových dokumentací, kdy lidé chtěli od firmy zpracovat, kolik by spotřebovali materiálu na stavbu domů.
„Meziročně, za období leden až květen jsme na českém trhu zaznamenali mírný pokles prodejů. Příčinou je ale to, že ve stejném období loňského roku byl zájem o naše produkty extrémní. Firma HELUZ realizovala letos za prvních pět měsíců obdobné tržby z prodeje jako za leden až květen 2018, pouze se změnil poměr mezi zbožím, které zůstalo na domácím trhu, a vývozem. Ve fyzických jednotkách došlo k poklesu,“ vysvětluje obchodní a marketingový ředitel společnosti Ing. Jiří Weis, který za celý letošní rok predikuje pokles o dvě procenta.
Obdobně vidí ekonomický pokles i Ing. Jan Fiala, obchodní ředitel Cihelny Štěrboholy, který říká: „Můj současný odhad, podle toho jak vidíme do zakázek, jsou minus dvě procenta.“ O poznání pesimističtější je Josef Kotek, předseda představenstva Cihlářského svazu Čech a Moravy. Ten tvrdí: „Odhaduji mínus 6 -7 %.“
Nejsou ve vzduchoprázdnu
Na predikce cihlářů je nutno hledět v kontextu minimálně celého tuzemského stavebnictví.
Podle posledních dostupných údajů letos stavebnictví v České republice za leden až duben meziročně stagnovalo. V samotném dubnu o 4,6 procenta kleslo. Stavebnictví tak může zbrzdit očekávaný propad ekonomiky po opatřeních proti koronaviru a stát se tahounem ekonomiky. Například průmyslová výroba se v dubnu meziročně propadla o více než třetinu!
Optimismus se vrátil i do řad ředitelů stavebních firem. Ti v březnu tvrdili, že dojde k poklesu stavebnictví o 10,1 procenta, ale v posledním průzkumu se již shodli na dvou procentech. Přitom základna z loňského roku je vskutku vysoká. Podle předběžných údajů Českého statistického úřadu tržby stavebních firem v ČR loni dosáhly 547,63 miliardy korun. O 27 milionů tak překonaly rekordní rok 2008. Meziročně se zvýšily o 9,1 procenta.
Kontakt: Ing. Jan Fiala, Cihlářský svaz Čech a Moravy, info@cscm.cz, tel.: +420 603 410 891
Tisková zpráva ke stažení ZDE
Nejnovější komentáře