Dodavatel: Wienerberger s.r.o.

Na začátku bylo pozvání naší čtenářky Zdenky, které do redakce dorazilo e-mailem: „Nechcete se přijet podívat na naše krásné bezbariérové bydlení v zahradě, které jsme dostavěli před čtyřmi roky?“ Na takové příběhy se v redakci vyloženě těšíme, a tak jsme se záhy vydali na výlet do malé vesnice obklopené borovými lesy na východ od Prahy.

Ačkoliv v dané lokalitě je novostaveb poměrně hodně, bungalov částečně obložený režnými cihlami upoutal naši pozornost svým příjemným vzhledem hned na první pohled, takže jsme ani nečekali na potvrzení od navigace, že jsme dorazili do cíle. Po zazvonění nás přivítala drobná, avšak zjevně velmi energická žena.

U kávy jsme se pak dozvěděli, že tuto (dříve rekreační) oblast parcelovala obec na rodinné domy před deseti lety. Naše hostitelka byla od dětství zvyklá žít v rodinném domě a kontakt se zahradou a přírodou jí chyběl. S manželem Rudou tuto oblast znali, proto využili příležitosti a zainvestovali do pozemku v krásné lokalitě.

„Je tu slepé rameno Labe, božská příroda, přitom jen 3 až 4 kilometry do města,“ říká paní domu. „Navíc tu pro stavbu domu nic nechybělo. Byla tu zavedená elektřina, tlaková kanalizace, široké komunikace, veřejné osvětlení… Můj muž předtím bydlel v panelovém bytě, o to víc si teď bydlení v zahradě užívá. Jsme skoro pořád venku, pro nás je to ráj. Třeba na kole se dá odsud jet podél Labe až do Poděbrad.“

Vzhledem k tomu, že už mají odrostlé děti, nepotřebovali veliký dům s mnoha pokoji. S výhledem na budoucnost si chtěli ale postavit bezbariérový dům s pokojem pro návštěvy dětí a vnoučat. „Nechtěli jsme velké místnosti, je to pak takové neútulné. Rozměry domu nám takhle naprosto vyhovují,“ říká naše čtenářka. Kamarádka jí dala tip na pražskou stavební firmu STINGS 96, kam už šli s představou o stavbě vysněného bungalovu. Mimochodem, majitel této firmy má dům podobného typu… Architektonická studie i projekt pak vznikly ve spolupráci s touto firmou.

Místo dřevostavby zděný dům

Paní Zdenka s manželem původně uvažovali o dřevostavbě, protože chtěli, aby stavba proběhla snadno, rychle a bez starostí. Manžel ale zastával názor, že zděný dům je zděný dům a že do české krajiny prostě patří osvědčená cihla. Proto se nakonec rozhodli pro stavební systém z cihel Porotherm s vnějším zateplením a fasádou z režných lícových cihel v kombinaci s omítkou.

„Stavěli jsme od června do června, za rok byl dům postavený na klíč,“ vzpomíná paní domu. „Jsme hodně důslední, a tak se nám podařilo dosáhnout toho, že dům je postavený dobře, dotažený do všech detailů, a to v termínu a bez dodělávek. Dnes z toho máme dobrý pocit, ale během stavby to bylo leckdy psychicky náročné, nutili jsme dodavatele některé věci předělávat a dodělávat tak, aby byly bezchybné. „Neměli jsme stavební dozor, tuto funkci jsme vzali na sebe. Všechno tohle úsilí a chvílemi i napětí se ale vyplatilo, koneckonců, díky tomu je dnes tento dům dobrou vizitkou i pro dodavatele.“

Praktický interiér

Důraz na kvalitu a preciznost je znát i na vybavení uvnitř domu. „Dáváme přednost věcem nadčasovým, vybavení nemusí být luxusní, ale mělo by být kvalitní, aby dlouho vydrželo,“ popisuje majitelka.

„Kuchyň, nábytek do koupelny a vestavěné skříně nám vyráběl na míru soukromý truhlář z Neratovic. Veškerý nábytek je zavěšený, bez nožiček, aby se pod ním dalo snadno vytírat nebo vysávat. Vysavač máme centrální, agregát je umístěný v garáži, takže při vysávání neslyšíme žádný hluk a nemusím se tahat se žádným přístrojem, stačí zapojit hadici do zásuvky ve stěně. Po předchozích zkušenostech jsme nechtěli v pokojích žádné skříně, máme proto prostornou šatnu, do které se nám vejde veškeré oblečení i sezonní věci,“ vypočítává paní domu různá praktická řešení a pokračuje: „Původně jsme chtěli na zem plovoucí podlahu nebo marmolit, ale pak vyvstala otázka, co dát na zem před krb, co do předsíně atd., a tak nakonec zvítězila dlažba, mimo jiné i proto, že jsme se rozhodli pro podlahové topení. Dílem je česká, dílem italská.“

Centrální chodbu osvětluje světlovod. Denní světlo do ní proniká i přes celoskleněné dveře z předsíně. Z té se vchází na opačné straně do technické místnosti a přes ni do rozlehlé garáže, kam se vejdou i kola a další sportovní i zahradní výbava. Z garáže vedou ostatně další dveře přímo do zahrady. Do prostoru pod střechou, který může posloužit jako další úložný, vedou stahovací schody.

Pro blaho těla i duše

Za pozornost stojí komfortní koupelna s infrasaunou z cedrového dřeva, vanou Ravak s efektním napouštěním vody pod opěrkou hlavy a orbitrekem. Z koupelny je přímý výstup do zahrady, kde wellness oáza pokračuje vířivkou INTEX se salinací vody. Terasu orientovanou na západ stíní markýzy Climax.

Technické údaje
Zastavěná plocha: 240 m2
Užitná plocha: 180 m2
Dispozice: 4 + kk, technická místnost, garáž
Konstrukční systém: cihelné zdivo Porotherm, cihelný obklad
Výrobce stavebního materiálu: Wienerberger cihlářský průmysl, a. s., Plachého 388/28, České Budějovice, www.wienerberger.cz
Střešní krytina: černá pálená taška Bramac
Výplně otvorů: eurookna ze dřeva meranti s trojsklem, dveře Sapeli, garážová vrata Hörmann
Technologie: systém na filtrování a změkčení vody Aquadial Softlife, centrální vysavač, tepelné čerpadlo IVT země/vzduch (podzemní kolektor)

Zdroj: Můj dům

Vložte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *