Chcete snížit uhlíkovou stopu svého domu, ale nevíte, kde začít? Co kdybychom vám řekli, že je to stejně snadné jako použití cihel? Při plánování výstavby udržitelného domu a pohodlného života je třeba vzít v úvahu mnoho věcí. Zvažování správných materiálů pro vás a váš domov může být často matoucí – od stylu přes ekonomičnost, dlouhou životnost až po ekologickou udržitelnost. V tomto případě je nejlepší cihla.
Cihly jsou nejlepším udržitelným materiálem, protože jsou energeticky účinné, vydrží věčně, nevyžadují žádnou údržbu, dají se znovu použít a recyklovat a snižují uhlíkovou stopu vašich domů, takže máte jistotu, že váš dům přispívá k ekologičtějšímu světu.
Cihly jsou vyrobeny z organických minerálů, které se nacházejí v břidlicích a místních, přirozeně hojných zdrojích hlíny, a jejich dlouhotrvající životní cyklus nabízí trvalé ekologické a zdravotní výhody. Trvanlivé, opakovaně použitelné, bez kontaminantů a přirozeně odolné vůči škůdcům nebo požáru, cihly jsou bezpečné pro život, což z nich činí dokonalý materiál pro zodpovědné a úsporné navrhování domů.
Osvědčené a prověřené
Vyzkoušené a osvědčené řešení, které mění pravidla hry: stavební řešení z cihel aktivně přispívají k ochraně klimatu. Od vln veder po bouře: extrémních projevů počasí všude přibývá, a proto je nezbytné přizpůsobit se změně klimatu pomocí stavebních řešení odolných vůči klimatickým změnám. V této misi se osvědčil jeden přírodní stavební materiál: cihla.
Podle aktuální hodnotící zprávy Mezivládního panelu pro změnu klimatu IPCC budou extrémní povětrnostní podmínky, jako jsou vlny veder nebo přívalové deště, a dokonce i povodně, v důsledku změny klimatu častější a intenzivnější. Vzhledem k jejím negativním dopadům na lidi a životní prostředí je proto nezbytné, abychom se dlouhodobé změně klimatu přizpůsobili.
Jedním z řešení je stavební materiál cihla. Od udržování chladu v místnostech v létě a tepla v zimě až po ochranu před vlhkostí: tento univerzální materiál v sobě spojuje celou řadu výhod. „Pokud jde o výzvy spojené se změnou klimatu, naše řešení se již velmi dobře osvědčila. Cihlové budovy jsou přirozeně odolné vůči klimatickým změnám. Navíc díky životnosti přesahující 100 let a vysokým hodnotám tepelné izolace v kombinaci s vynikající tepelně akumulační schopností snižují stěnové systémy z hlíny celkový dopad budov na životní prostředí,“ říká Andreas Jäger, vedoucí mezinárodního produktového managementu stěn společnosti Wienerberger.
Cihly regulují vnitřní klima
Vnější a vnitřní stěny budov z cihel pomáhají udržovat teplotu a vlhkost v přijatelném rozmezí a chrání interiéry před extrémním teplem nebo chladem. „Kombinace chytrého plánování a vhodných stavebních materiálů vytváří příjemné vnitřní klima – i bez aktivní regulace klimatu pomocí klimatizačních systémů nebo jiných stavebních technologií,“ říká Andreas Jäger.
Stabilní budovy z plných cihel mají obzvláště vysokou tepelnou hmotnost (schopnost akumulace tepla), která zajišťuje příjemnou teplotu prostředí. V kombinaci s nízkou tepelnou vodivostí tyto faktory výrazně snižují spotřebu energie. V létě je po vyvětrání budovy chladným nočním vzduchem zdivo z cihel chladné a znovu se zahřívá jen pomalu. V důsledku toho se teplota v místnosti s postupujícím dnem zvyšuje jen mírně. Naproti tomu v zimě zůstává teplo během krátkých nárazových větrání akumulováno ve stěnách.
Masivní cihlové budovy odolávají vlivům prostředí a událostem, jako jsou silný vítr nebo záplavy. „I když je stavební materiál nasáklý skrz naskrz, po vyschnutí má stále stejné vlastnosti. Je to proto, že cihly si zachovávají své výhodné vlastnosti i po záplavách, a tak na nich nezůstávají žádné škody,“ říká Andreas Jäger.
Stěny budoucnosti
Monolitické obvodové stěny jsou pro moderní budovy velkým příslibem. Tento stabilní typ zdiva s vysokou pevností v tlaku se skládá pouze z jednoho stavebního materiálu plus omítky a malty. „U monolitických staveb používáme svisle děrované cihly buď s integrovanou izolací, nebo bez ní. Tato řešení přesvědčují odborníky svými vynikajícími tepelněizolačními vlastnostmi, díky nimž není potřeba dodatečná vnější izolace. Navíc je lze klinkerovat pomocí cihelných skluzů,“ vysvětluje Jäger. Díky působivé odolnosti cihel vůči klimatickým vlivům není masivní monolitická konstrukce stěn náchylná k poškození a nevyžaduje téměř žádnou údržbu, renovaci a sanaci. V kombinaci s vysokou tepelnou akumulační schopností a vynikajícími izolačními hodnotami to zvyšuje efektivitu využívání zdrojů a energie po celou dobu životnosti.
Plně recyklovatelné výplňové cihly Wienerberger využívají přírodní plnivo perlit nebo minerální vlnu. Od menší uhlíkové stopy během celého životního cyklu až po lepší recyklovatelnost: Společnost Wienerberger spolupracuje s německým Institutem pro aplikovaný stavební výzkum ve Výmaru na vývoji ještě udržitelnějších řešení výplňových materiálů. Cihly Poroton plněné perlitem již získaly certifikát klimatické neutrality od německého TÜV Nord.
Stínicí a vnější žaluziové boxy
Vnější stínicí systémy hrají stále důležitější roli jako prostředek k udržení tepla mimo dům. Díky své tloušťce poskytují monolitické stěny nepřímé zastínění oken, zejména v létě, kdy je úhel dopadu slunečních paprsků strmější. Další možností vnějšího stínění je instalace boxů pro rolety a žaluzie. Ty se do stěny zabudují při stavbě obvodového pláště budovy a přizpůsobí se zdivu. Kromě estetických hledisek má instalace boxů do zdiva ještě jednu výhodu: ponechává vám více času na rozhodnutí, jaký stínicí systém chcete použít.
Ochrana klimatu pomocí cihel
Potenciál stavebních materiálů ke globálnímu oteplování hraje rozhodující roli při oteplování Země. „Porovnávali jsme kompletní stěnové systémy s podobnými vlastnostmi po dobu 100 let, protože je vždy důležité zohlednit celý životní cyklus – od výroby až po recyklaci a opětovné použití,“ říká Andreas Jäger a dodává: „Ve srovnání s jinými stavebními materiály na bázi minerálů vycházejí naše monolitické cihlové stěny nejlépe z hlediska nejnižšího uhlíkového dopadu. V současné době se podílíme na výzkumných a vývojových projektech, jejichž cílem je další zdokonalování našich výrobků, což nám v budoucnu umožní nabízet uhlíkově neutrální cihly.“
Je třeba rovněž chránit životní prostor ohrožených druhů zvířat a rostlin. Výroba cihel naštěstí nevyžaduje velké množství půdy. Podle Andrease Jägera: „Díky dlouhé životnosti a vysoké recyklovatelnosti a našim ambiciózním cílům v oblasti ESG je cihla stavebním materiálem budoucnosti.“
Stručně řečeno: Cihly jsou od přírody odolné vůči klimatu. Díky svým vlastnostem – v kombinaci s inovativními řešeními – má tento osvědčený stavební materiál obrovský potenciál zmírnit dopady klimatických změn. Společnost Wienerberger navíc neustále pracuje na tom, aby bylo stavění z cihel ještě energeticky a zdrojově efektivnější.
Nejnovější komentáře