Přelom roku je dobou účtování a pohledů do budoucna. Jisté je, že mimořádná inflace, nevídaný růst vstupů včetně energií, zvýšení hypoték a následný pokles zájmu po stavebních materiálech a pokles individuální výstavby se musely projevit i u členů Cihlářského svazu Čech a Moravy. Proto jsme je oslovili, aby nejen zhodnotily rok minulý, ale hlavně se podělili se svým očekáváním pro tento rok. Rok 2023 bude pro stavebnictví obdobím postupné stabilizace.
Ankety se zúčastnili:
- Petr Porubský, obchodní a marketingový ředitel HELUZ cihlářský průmysl v.o.s.
- Kamil Jeřábek, generální ředitel Wienerberger s.r.o.
- Jan Fiala, cihelna Štěrboholy a tajemník CSČM
Otázky:
- Jak hodnotíte podnikání v roce 2022? Co Vás překvapilo, co jste splnili a na co jste pyšní…?
- Jistě nějaké vize pro tento rok. Můžete se podělit o své tužby, cíle a svůj odhad, jak bude vypadat trh s cihlářskými výrobky?
Odpovědi:
- Jak hodnotíte podnikání v roce 2022? Co Vás překvapilo, co jste splnili a na co jste pyšní…?
Petr Porubský: Rok 2022 byl pro nás v mnoha ohledech nový. Nejen, že to byl rok turbulentní, ale byl také těžko předvídatelný a často emočně vyčerpávající. I tak jej považujeme za úspěšný. Z kraje roku přišlo omezení mnoha výrobců stavebních materiálů v podobě zastavení příjmu objednávek a omezení dodávek zboží, což mělo za následek nečekaný příliv objednávek na naši společnost. Logisticky i procesně velmi náročné období jsme však díky skvělé práci našich zaměstnanců i dobře nastaveným procesům, ustáli se ctí. Je vidět, že dlouhodobě budovaná interní evidence, včasná informovanost trhu a zodpovědný přístup nás dokáže dovést k dodržení našich závazků i v náročných časech a zároveň udržet dostupnost našeho stavebního systému napříč všemi trhy. Za tuto zkušenost jsem upřímně rád.
Kamil Jeřábek: Loňský rok byl nejen pro segment stavebnictví rokem náročným. Jedním slovem lze dění minulého roku shrnout jako nepředvídatelné. V první polovině roku jsme registrovali enormní poptávku po stavebních materiálech, která se přelila z roku 2021. Následně, stejně jako celý svět, nás zasáhla ruská agrese vůči Ukrajině, která změnila životy milionů lidí, ale i globální ekonomiku. Následky jsme začali pociťovat téměř okamžitě – nepředvídatelný růst cen energií, úrokových sazeb hypoték a narůstající inflace, se odrazily v ochlazení poptávky po stavebních materiálech. Poptávka z první poloviny roku i meziroční nárůst výrobních nákladů o 40 procent se zákonitě musely projevit i v cenách materiálů. Přes velmi složitý a nepředvídatelný vývoj trhu společnost Wienerberger zůstala stabilním partnerem, a i nadále chceme dodávat svým zákazníkům kompletní portfolio. Případné nedodávky plynu z trubek budeme řešit alternativou v podobě LNG tanků.
Během roku společnost nezapomněla ani na environmentální, sociální projekty a inovace. Věříme, že od pololetí roku 2023 budeme realizovat první projekty s využitím zdícího robota na stavbě.
Jan Fiala: Byl to rok plný překvapení. Toto jsem ani ve snu nepředpokládal, ale je třeba se přizpůsobit novým podmínkám. Na stole jsou nové karty a vám nezbývá než s nimi hrát. Je to výzva pro celý sektor keramického průmyslu. Posledním pár dní cena energetických vstupů, která je pro nás nezbytná, výrazně klesá, a to mě naplňuje mírným optimismem, že to náš sektor přežije a my s ním. No, doufejme. Tento celosvětový stav neprospívá nikomu.
- Jistě nějaké vize pro tento rok. Můžete se podělit o své tužby, cíle a svůj odhad, jak bude vypadat trh s cihlářskými výrobky?
Petr Porubský: Dlouhodobou vizí společnosti HELUZ je budování silné české značky, která je nositelem inovací v oblasti cihelných konstrukčních systémů. Ta platí i pro tento rok. Krátkodobý výhled není úplně optimistický. Díky nastalým okolnostem, kterými se vyznačuje aktuální situace na trhu, můžeme očekávat výrazné omezení v počtu zahájených staveb. Předpokládáme, že investoři budou zahájení staveb odkládat do časů přívětivějších. To se dotkne nejen cihlářských výrobků, ale stavebnictví jako celku. Jsme však odhodláni vytrvat a věřit, že se doba zase obrátí a stavebnictví se znovu rozpohybuje. Tužbou tedy je, aby toto období netrvalo příliš dlouho.
Kamil Jeřábek: Přes velmi složitou a nepředvídatelnou situaci společnost Wienerberger rok 2022 uzavírá s optimistickým výhledem do roku 2023. Očekáváme, že tento rok bude pro stavebnictví, rokem útlumu a zejména postupné stabilizace. Vrátíme se tak k tempu před covidového období. Podle našich výpočtů lidé letos položí základy přibližně 17 tisíc rodinných domů. Poptávka po stavebních materiálech by se pak na základě výpočtů měla stabilizovat již ve druhé polovině letošního roku, a to díky postupnému snižování úrokových sazeb hypoték. To učiní novostavby opět dostupnější většímu počtu investorů. Zmíněná stabilita se projeví v dostupnosti a rozmanitosti materiálů, v plynulosti zásobování a také v dostatečné kapacitě stavebních řemesel.
Jan Fiala: Byl bych opravdu potěšen, kdyby vznikla nějaká rovnováha na trhu. Asi se hladina cen stavebních výrobku posune vzhůru, jako vše okolo nás, ale doufám, že i přesto bude celý sektor fungovat. To bych si přál, abychom nespadli do několikaleté recese. To by nebylo dobré pro výrobce, dopravce, přidružené obory prodejců a zpracovatelů, a vlastně ani pro spotřebitele. Musíme věřit a stáje dělat svojí práci nejlépe, jak umíme.
Tisková zpráva ke stažení ZDE
Nejnovější komentáře