Před týdnem skončil stavební veletrh „Construma 2022“ v Budapešti. V roce 2020 jsem měl možnost navštívit veletrh ve Vídni. V březnu proběhl veletrh „Střechy“ v PVA Expo Praha v Letňanech a samozřejmě loňský stavební veletrh For Arch v Praze v Letňanech v září 2021. Ten byl však zkreslený covidovými restrikcemi, takže budu ve srovnání opatrnější.
První dojem pro příjezdu do Budapešti na veletrh byl, že jsou ty pavilony obrovské. Veletrh byl situován do pěti pavilonů, kde pouze jeden bychom mohli zařadit mezi pavilon se stavebním materiálem. Na střešní materiály byl veletrh chudý. Z výrobců jejichž výrobky lze použít na svislé konstrukce jsem zaregistroval tři výrobce pálených cihlových materiálů, a to: Wienerberger, Leier a Nexe. Dále pak již pouze jeden výrobce betonových tvarovek s izolantem.
Musím konstatovat, že jako stavebník bych byl trochu zklamán. V porovnání materiálové škály jsou na tom čeští zákazníci lépe. Mají více možností sehnat informace o stavebních materiálech, mají větší výběr sortimentu a také je u nás více realizátorů.
Veletrh v Budapešti byl nezapomenutelný přítomností všemožných materiálů na dostavbu zařízení, chytré elektroniky do domácností, všech interiérových instalací. Sanitou počínaje, topením, rekuperací, tepelnými čerpadly, vířivkami, kuchyňskými linkami, vytápěním, vnitřními dveřmi konče. A to v obrovské míře. Nechyběly elektromobily asi proto, abychom se mohli do svých příbytků dopravit.
Jestliže bych byl ve fázi výstavby, byl bych zklamán. Jestliže bych měl již hrubou stavbu, byl bych nadšen.
Výsledek srovnání stavebních veletrhů v Maďarsku, Česku a Rakousku? Nejsme na tom špatně. Můžeme polemizovat, zda-li by v ČR také neměl být brán zřetel na dokončovací práce spojené s užíváním a tzv. zařizováním interiéru ve větší míře. Myslím si, že naši návštěvníci jsou na tom nejlépe. Dostanou informace a všech etapách výstavby, seženou informace programech podpory a to jak technické, tak legislativní. U nás se navíc účastní i jednotlivé profesní spolky, technické kanceláře, zkušebny stavebních hmot a i ministerstva např. MŽP. V tom máme navrch. Informace na českých veletrzích jsou ucelenější. Možná je to tím, že jsou Češi zvyklí mnoho věcí realizovat svépomocí. Je to možné vysvětlení.
Závěrem bych chtěl poděkovat paní Egressy Dora, ředitelce české kanceláře CzechTrade, která mi poskytla mnoho zajímavých informací o Maďarském trhu a místních specifikách. Český stánek CzechTrade byl jedinou zahraniční prezentací. Žádná jiná země se podobným způsobem neprezentovala.
Ing. Jan Fiala
Cihelna Štěrboholy
Nejnovější komentáře