Pohled z okna sice evokuje mnohé, ale klidné venkovní posezení u grilovačky s přáteli k tomu určitě nepatří. Jenže nyní je právě ten správný čas, začít o jarním grilování v novém přemýšlet. Když se oteplí a večery se prodlouží, mnoho lidí se zamyslí nad tou velkou letní tradicí, kdy si muž v domácnosti oblékne zástěru a vrátí se ke svému jeskynnímu muži, aby si venku připravil maso.
Oheň nás odjakživa fascinuje, ať už jde jen o ohniště, do kterého můžeme šťouchat klackem, nebo o místo, kde se vaří, zdá se, že má univerzální přitažlivost. Když však přijde na grilování, existuje ohromující množství vychytávek, které vám pomohou tuto práci zvládnout. Naprostá většina lidí, kteří chtějí vařit venku, se rozhodne pro gril zakoupený v obchodě. Ty se mohou lišit od levných stříbrných fóliových táců s roštem a dodávaným palivem až po grily, které vás vyjdou na několik tisíc korun v místním obchodě pro kutily nebo zahradním centru.
Stálá konstrukce grilu, která je chloubou zahrady, má však něco do sebe. Gril, který se nikdy nepropálí, nezreziví, neupadnou mu kolečka a rozhodně nikdy nevyjde z módy. Řeč je samozřejmě o zděném grilu. Nezapomeňte, že si jej můžete postavit během víkendu. Ale je dobré nespěchat. Vždyť jen základy by měly vyzrát…
Cihlový gril
Než se pustíte do míchání malty a počítání cihel, věnujte trochu času výběru bezpečného místa pro stavbu vašeho nového cihlového grilu. Až příliš často lidé umisťují svůj gril příliš blízko dřevěného plotu nebo zahradní boudy. Ujistěte se, že teplo nebo plameny z grilu nepřijdou do styku s dřevem v okolí. Dejte pozor, abyste kouřem nepřidusili sousedy…
Pomocí vybraného roštu určete, jak daleko od sebe musí být cihly pro hlavní grilovací část grilu. Jakmile je to hotovo, můžete začít pokládat cihly v tolika řadách, kolik potřebujete, aby měl hotový gril správnou výšku. Nakreslení hrubého plánu, kam se budou cihly pokládat a kolik vrstev cihel je potřeba, často pomůže při samotné realizaci.
Když si uděláte nákres, můžete být ještě odvážnější, a ve výsledku mít cihlový gril, který vám budou sousedé závidět. Můžete dokonce přidat samostatné přihrádky, které lze použít jako udírnu, a prostor s dvířky, kam můžete uložit uhlí a grilovací nářadí.
Dlouho vydrží
Jestliže cihly správně pokladete a použijete dobře namíchanou maltu se správným poměrem písku a cementu, není důvod, proč by váš cihlový gril nemohl stát stejně dlouho jako váš dům.
Průměrný kovový gril ze zahradního centra možná odvede rozumnou práci na jednu nebo dvě sezóny, ale je třeba ho skladovat mimo dosah povětrnostních vlivů, jinak během krátké doby zreziví. Cihlový gril vydrží celý život a jediná část, kterou je třeba vyjmout, je gril a zásobník na uhlí kvůli čištění a skladování.
Některé cihlové grily se v dnešní době nestaví z kovu, ale z ohnivzdorných cihel s větracími otvory, které umožňují přísun kyslíku do ohně. Další výhodou rozžhavení uhlí přímo na šamotových cihlách je to, že udržují množství tepla, což snižuje spotřebu dřevěného uhlí, které budete muset použít. Žáruvzdorné cihly fungují trochu jako akumulační kamna a udrží teplo mnohem déle než kov.
- Vyložte první úroveň cihel pro gril s použitím grilovacího roštu jako vodítka. Ponechte co nejvíce cihel vcelku, abyste omezili nutnost řezání cihel.
- Smíchejte pět dílů písku s jedním dílem cementu a přidejte tolik vody, abyste získali tuhou konzistenci. Před položením první vrstvy malty zkontrolujte úroveň místa a případné změny vyrovnejte přidáním další malty.
- Pomocí vodováhy vyznačte v cementu vnější okraj grilu. Tím získáte přímé vodítko pro pokládku první vrstvy cihel. Po položení první vrstvy cihel znovu zkontrolujte vodováhu a ujistěte se, že rohy svírají pravý úhel.
- Do malty vložte kovovou vazbu, která spojí vnitřní stěnu s delší stěnou a dodá konstrukci větší pevnost. Armujte!
- Začněte pokládat další vrstvy cihel, začněte v rozích. Svislé spáry střídavě rozkládejte na šířku poloviny cihly.
- Pomocí vodováhy zkontrolujte, zda jsou všechny rohy grilu svislé a rovné. Zkontrolujte ze všech úhlů, zda je hotová konstrukce pravoúhlá.
- Pomocí vodováhy zkontrolujte, zda jsou všechny rohy grilu vertikálně rovné. Zkontrolujte ze všech úhlů, zda je hotová konstrukce čtvercová.
- Sestavte stěny do sedmi řad. Na levé a vnitřní stěně otočte cihly bokem nahoru, abyste vytvořili římsu pro zásobník na dřevěné uhlí. Pomocí poloviční cihly na vnějším okraji vytvořte zarovnaný okraj. Po dalších třech řadách přidejte další řadu bokem k sobě, abyste podepřeli grilovací rošt.
- Chcete-li dosáhnout profesionálnějšího vzhledu vnější strany grilu, vezměte krátkou hadici a protáhněte ji podél každé ze spár. Úhledný okraj vytvoříte přidáním poslední vrstvy cihelných tvarovek a po jejím dokončení znovu zkontrolujte všechny úrovně.
- Abyste získali praktickou pracovní plochu pro grilování, vybetonujte si velkou desku.
Jestliže tedy chcete skoncovat s kovovým monstrem a přejít na kvalitní gril postavený z cihel, jste u cíle. Dobrou chuť!
-jik-
Foto: iStock
Mám dotaz:
Lze postavit cihlový gril taky ze starých cihel které nesou patinu minulosti? Takový by se mi velmi líbil, ale otázka je, zda bude bezpečný. Díky za odpověď. E.Baranyi