Stavíte nový dům a naplánovali jste si velkorysých 250 metrů čtverečných užitné plochy? Skvělé, velikost je důležitá, ale sama o sobě není zárukou, že se vám bude dobře bydlet. Důležité je dům správně uvnitř uspořádat.
Hned na úvod je třeba říci, že ideální ani univerzální dispozice neexistuje. Lépe řečeno, je pro každou rodinu a každý dům jiná. Záleží na počtu členů domácnosti, věku, zdravotním stavu, zájmech a životním stylu. A také na tom, co umožňuje vybraný pozemek.
Nicméně existuje několik pravidel, kterých je dobré se držet.
1. Jednoduchost a přehlednost
Čím je dispozice jednodušší a přehlednější, tím lépe se vám bude dům zařizovat nábytkem a také v něm bydlet. Vyvarujte se různých zkosených rohů, členitých místností, místností neidentifikovaného účelu a nevyužitých zákoutí.
2. Orientace ke světovým stranám
Závisí na situaci na pozemku a přístupu na pozemek. Obytné místnosti orientujte na slunnou stranu, směrem do zahrady či tam, kde je hezký výhled. Vstupní prostory, šatny, technické místnosti apod. mohou směřovat do ulice, na sever či tam, kde je nejméně atraktivní výhled.
Také si přečtěte: Jak a z čeho zhotovit příčky
3. Logické návaznosti
Prostory, které spolu funkčně souvisejí, by měly vzájemně přímo navazovat (garáž a šatna u vstupní partie, jídelna vedle kuchyně, koupelna a šatna blízko ložnice atd.). Můžete vzájemně oddělit zónu denní (společný obývací prostor) od zóny klidové (ložnice rodičů, dětské pokoje) nebo pracovnu od zbývající části domu, aby každý měl klid a soukromí. Některé rodiny si však přejí být stále v co nejužším kontaktu a volí jiný přístup – záleží na individuálních preferencích.
4. Krátké komunikační linie
Propojení mezi jednotlivými funkčními celky by mělo být co nejkratší a co nejpřímější. Procházet do ložnic a dětských pokojů přes velký obývák i s jídelnou jistě nebude ideální. Zkuste si v půdorysu bytu (včetně nábytku a vybavení) nakreslit, kudy budete procházet, a kolizní body hned objevíte. Velké impozantní schodiště jistě působí úchvatně, ale jen v prostorné vile. V domě běžné velikosti bude jen zbytečně zabírat místo a dráždit vaše nervy.
5. Vyvážené dimenze
Rozdělte plochu celého domu tak, aby byly velikosti místností vyvážené. Předsíň o rozměru 1,20 × 1,50 m sice ušetří v dispozici místo, ale když se s dětmi budete vracet z výletu, dva členové rodiny budou nedůstojně čekat venku (na větru a dešti), než se první část rodiny přezuje a odloží kabáty. Ve stísněné ložnici se špatně usíná, vaření pro čtyřčlennou rodinu v miniaturní kuchyni také není žádná idyla. Padesátimetrový obývák má smysl jedině tehdy, když budete mít i dostatečně velké ložnice či dětské pokoje. A pokud na děti „zbudou“ pokojíčky, kam se sotva vejde postel a stolek, dají vám svou nespokojenost brzy najevo. O jejich kamarády a jejich věci budete neustále zakopávat v celém domě.
Mohlo by vás také zajímat: Zdění z broušených a nebroušených cihel
6. Pohodlí pro vás i vaše věci
Život v rodinném domě se významně liší od bydlení v bytě a úložné prostory nabývají na významu. Měly by být po ruce všude tam, kde jsou v každodenním běhu potřeba – šatna u vstupní haly a další šatna či šatní skříně v ložnicové části, dostatečně velká spíž vedle kuchyně, toaletní skříňky v koupelnách… Pokud jezdíte na kole, lyžujete či se věnujete dalším sportům, nespokojte se s tím, že všemi věcmi zavalíte garáž. Nemluvě o tom, že v rodinném domě vás čeká sekání trávy, různé zahradní práce, údržba, úklid zahradního nábytku… Bez komory či domácího skladu se neobejdete. K uskladnění některých věcí se nabízejí různé prostory v podkroví, pod schodištěm apod.
7. Nepodceňujte zázemí
Úloha zázemí souvisí s úložným prostorem, ale nejen s ním. Svůj prostor si vyžádají technologie – zásobníky na ohřev vody, tepelné čerpadlo, rekuperace… Technologie se mění, nikdy nevíte, jak budete topit za 15 či 20 let, takže není na škodu myslet trochu dopředu a počítat s určitou rezervou. Máte krb na dřevo? Zásoby bude třeba někde uložit. Také údržba bude klást větší nároky než v bytě. Doporučujeme mít k dispozici technickou místnost, kde lze skladovat úklidové náčiní, případně i prát prádlo, koupat psa, zavařovat tuny jablek ze zahrady a odbývat další nepříliš atraktivní, ale nepostradatelné činnosti, které by jinde v domě překážely.
Zdroj: Rodinný dům
Nejnovější komentáře