Stavět z cihel znamená šetřit energií. Standardy pro pasivní a ekologické domy se v posledních letech výrazně změnily. Dnes je jasné, že optimální základ pro energeticky optimalizovaný a ekologický dům může tvořit dvouplášťová stěna s cihlovou fasádou.

Nezáleží na tom, zda chcete pasivní dům, dům s nulovou spotřebou energie nebo dům s energetickým plusem. Když se s architektem domlouváte na nejlepším řešení fasády, je nejdůležitější udělat vše hned na začátku, abyste to v budoucnu nemohli měnit, nebo jen s velkými náklady.

Stavíte pro budoucnost

Nízkoenergetický dům už od ledna nemusí stačit. Kdo požádá od Nového roku 2022 o stavební povolení, musí se připravit na podstatné zpřísnění podmínek. Vývoj razantně směřuje k povolování staveb s tzv. „téměř nulovou potřebou energie“. Nízkoenergetický standard již stačit nemusí a vše se výrazně přiblížilo pasivnímu stavění.

Stavebník si může vybrat, jak úspory dosáhne. Nová vyhláška (č. 264/2020 Sb.) pracuje s možností zajistit úspornost budovy čtyřmi způsoby, kdy si stavebník vybere, který z nich je pro něj uživatelsky a ekonomicky vhodnější. Buď kvalitou návrhu budovy, zateplením stěn, střechy či kvalitnějšími okny, efektivnějším zdrojem energie nebo místním obnovitelným zdrojem. Vyhláška přitom neuvádí přesné hodnoty jednotlivých parametrů, kterých je třeba dosáhnout, ale pracuje s tzv. „referenční budovou“, s níž se povolovaný dům srovnává. Základním principem vyhlášky je omezení spotřeby neobnovitelné primární energie.

Od 1. ledna 2022 už nebude ke splnění požadavků stačit jen silnější vrstva izolačního polystyrenu, či izolační trojskla. Architektura a kvalitní projekt se stávají nedílnou součástí energeticky úsporných opatření a mají stejnou váhu jako kvalitní izolace či okna, využití řízeného větrání s rekuperací tepla, účinnější zdroj tepla nebo instalace obnovitelného zdroje energie. O rozložení jednotlivých úspor rozhoduje investor za pomoci architekta, projektanta a energetického specialisty.

I když v době stavby domu nechcete realizovat všechna možná ideální řešení z hlediska stavebních technologií, s cihlami stavíte doslova pro budoucnost. Protože i s menším rozpočtem můžete okamžitě realizovat energeticky optimalizovaný dům.

Především si však vytvoříte dokonalý základ pro pozdější realizaci svého snu o pasivním, nulovém nebo energeticky úsporném domě. Pevně postavený dům s dvouplášťovými zdmi a cihlami vám zajistí pozitivní energetickou bilanci dnes i v budoucnu, vytvoří příjemné prostředí pro bydlení a zachová kouzlo a hodnotu vašeho domu po mnoho desetiletí.

Bez ohledu na to, jak vysoká bude v budoucnu vaše roční potřeba primární energie, s technicky čistou a dobře izolovanou zděnou konstrukcí z cihel pokládáte svůj osobní kámen budoucnosti.

Pasivní je masivní

Co má pasivní dům? Komfort, kvalitu, ekologii, investiční charakter a zdravé bydlení.

  • Komfort. Standard pasivního domu nabízí novou úroveň kvality spojující maximální komfort v chladných i teplých měsících s rozumnými stavebními náklady, což opakovaně potvrzují obyvatelé pasivních domů.
  • Kvalita. Budovy pasivního domu jsou chváleny pro svou efektivitu díky vysoké úrovni izolace a vzduchotěsné konstrukci. Další důležitou zásadou je konstrukce bez tepelných mostů: izolace je aplikována bez slabých míst kolem celé budovy, aby se eliminovala chladná zákoutí i nadměrné tepelné ztráty.
  • Ekologie/udržitelnost. Budovy pasivních domů jsou z definice ekologické: Spotřebovávají extrémně málo primární energie, čímž ponechávají dostatek energetických zdrojů pro všechny budoucí generace, aniž by způsobily jakoukoli škodu na životním prostředí. Dodatečná energie potřebná k jejich výstavbě (ztělesněná energie) je ve srovnání s energií, kterou později ušetří, spíše zanedbatelná.
  • Cenová dostupnost. Jsou budovy pasivních domů dobrou investicí? Pasivní domy dlouhodobě šetří peníze. Kvalitní izolační materiály a technologie samozřejmě „něco“ stojí. Za pasivní dům připlatíte projektantům a stavebním firmám až pětinu, ale výsledná nemovitost má až dvojnásobnou tržní hodnotu, oproti běžné novostavbě.
  • Zdravé bydlení. Pasivní dům udržuje stále příjemné mikroklima. Větrání probíhá průběžně a automaticky, bez průvanu a plísní. Moderní technologie přivádí zvenčí čerstvý vzduch, který v takzvané rekuperační jednotce zahřeje teplem vydýchaných a odváděných plynů. Alergici a astmatici také ocení filtrační systém, který zbavuje čerstvý vzduch prachu a dalších nečistot.

Pokud chcete stavět ekologicky, měli byste zvolit masivní cihlu. V oblasti udržitelného a ekologického stavění se trend přesouvá od dřevěných domů s lehkou konstrukcí nebo velkými prosklenými průčelími k masivním domům s cihlovou fasádou.

Je to proto, že dvouplášťové stěny s cihlovou fasádou nabízejí rozhodující výhodu pro energeticky optimalizovanou výstavbu: vysokou akumulační hmotnost. Úložná hmota i uvnitř: Sluneční energie se rozptýlí stejně rychle, jako se dostane do místností. Naopak při vysokých teplotách a silném slunečním záření se místnosti rychle přehřívají. Ani jedno z toho neodpovídá dnešním požadavkům na dobré vnitřní klima.

Úspory na fasádě nemají smysl, protože tvoří pouze 5,5 až 8,5 % stavebních nákladů, ale hrají významnou roli v nákladech na energii a údržbu po celá desetiletí. Proč je pevná hmota lepší: Cihla, která se vyrábí z pálené hlíny, má velkou přirozenou schopnost akumulace tepla. Dům postavený z cihel jde zpravidla ruku v ruce s pevnou konstrukcí.

Dokonale izolovaná cihlová fasáda nejenže chrání před chladem, ale také udržuje teplo v obytných prostorách po delší dobu. Energeticky uvědomělé plánování dnes dbá na vyvážený poměr oken a zděných, pevných prvků, a to i v případě fasád orientovaných na jih. Takto postavený dům potřebuje při stejné tepelné izolaci a stejné technologii vytápění méně primární energie a zároveň má příjemnější klima pro bydlení.

Termografie uliční zástavby ukazuje enormně vysokou tepelnou kvalitu zatepleného domu vlevo vpředu ve srovnání se sousedními domy. Čistě oddělená stěna s dvojitým pláštěm je i technicky výhodná. Čistě oddělené funkční vrstvy zajišťují dlouhou životnost s vysokým stupněm bezpečnosti.

Trojnásobně účinné!

Energeticky optimalizovaná konstrukce se zadní stěnou se vyznačují izolační vrstvou a cihlovou fasádou. Každý, kdo se zabývá energetickou bilancí, musí věnovat pozornost tepelným mostům. Dvouplášťová stěna složená z lícových cihel (11,5 cm), PU izolační vrstvy (10 cm) a zadní stěny (15 cm) má tloušťku pouze necelých 40 cm. Dobrá izolace tedy vůbec neznamená silné stěny!

Díky inovativním, ale osvědčeným materiálům lze standardu pasivního domu dosáhnout i s tenkou stěnou ve standardní konstrukci stěny. Izolační materiál a materiál zadní stěny lze zvolit libovolně.

-jik-

Vložte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *