V dnešní rychlé době se stále více lidí snaží nezapadnout do určité uniformity, která občas provází trendy ve stravování, módě, spotřebním průmyslu nebo pracovním stylu. Proto vzniká potřeba odlišit se alespoň něčím od svého souseda, kolegy či kamaráda. Jednou z takových možností může být i stavba rodinného domu, který se stává nejen útočištěm, ale také výkladní skříní a charakteristikou každého z nás.
Nejviditelnějším takový odlišovacím prvkem bývá fasáda každého domu, jejíž barva nebo styl může vyjadřovat nálady a pocity jejich majitele směrem k blízkému okolí.
Firma Wienerberger v tomto směru nabízí formou lícových cihel vlastní produkce jedinečné možnosti, které dokážou každému domu vtisknout moderní, přirozený a zároveň nezaměnitelný vzhled. Je to specifický prvek, který dokáže potěšit každého, kdo se jednou pro tento typ fasády rozhodl.
Lícové zdivo se vyrábí v několika modifikacích. Základním stavebním formátem jsou cihly pro tzv. provětrávané fasády, kde tvoří nejen zdobný prvek celého objektu, ale zároveň plní účel udržení tepelné rovnováhy uvnitř domu. Tyto cihly se odlišují způsobem výroby. Cihly ražené většinou mají osobitý vzhled, každý kus je svým způsobem unikát a ve výsledném celku vytváří nezaměnitelnou mozaiku na jakékoli ploše každého domu. Oproti tomu cihly vyráběné tzv. tažením působí jednolitě a čistě. Každý typ probouzí v jeho uživateli jiné emoce a proto jako málokterý fasádní prvek působí nezávisle a osobitě.
Čtěte také: 10 důvodů pro fasádu z lícových cihel
Kdo upřednostní jiný typ konstrukce obvodového zdiva, než je provětrávaná fasáda, může zvolit její barevnost z obkladových pásků, které vzhledově plní stejnou funkci jako cihly jen s rozdílem, že se lepí přímo na zeď nebo je můžeme nalepit na kontaktní zateplovací systém.
V produkci keramických stavebních prvků, kde firma Wienerberger stojí v čele českých výrobců, se nabídka této firmy neomezuje pouze na lícové zdivo. Pro funkcionalistické domy, velká administrativní centra či nákupní centra nabízí keramický závěsný systém ArGeTon, jež svou konstrukcí funguje jako provětrávaná fasáda, která poskytuje uživatelům skvělý komfort při velkých výkyvech počasí. Rozměrová rozmanitost a nabídka barev je velkou devizou tohoto materiálu.
Pálená tradice
Pálená cihla je již po staletí oblíbeným stavebním prvkem pro svoje osvědčené vlastnosti. Konkrétně pak lícové cihly u nás zdobí nejen fasády domů více než 20 let. Za tuto dobu se staly žádaným stavebním materiálem, nejen pro své funkční vlastnosti. Lícové cihly Terca Wienerberger v sobě spojují špičkovou kvalitu a jedinečný design, které ocení i ti nejnáročnější zákazníci.
Mezi nesporné výhody patří vysoká pevnost, mrazuvzdornost a odolnost vůči povětrnostním vlivům. Díky těmto vlastnostem se fasáda stává téměř bezúdržbovou a Vy tak máte na několik desítek let o starost méně. Jejich použití je všestranné, hodí se nejen na fasádu domu nebo plot, ale také k obezdění krbu, do interiéru a neposlední řadě k vytvoření originálního zahradního díla. Originalita a jedinečný vzhled jsou další vlastnosti, které lícovým cihlám nelze upřít. V nabídce je široká škála barev a druhů, které nám umožní vytvořit unikátní fasádu domu, krb, plot či zahradní zídku. Skvěle se dají kombinovat s dalšími prvky a materiály jako jsou dřevo, omítka nebo kámen.
Navíc se jedná o stoprocentně přírodní materiál bez chemických přísad a barviv, takže nehrozí, že by cihly časem „ztratily“ svou barvu nebo byly ekologicky závadné. Různá barevnost cihel se dosáhne pouze použitím speciálních písků a jílů. Možností použití lícových cihel je opravdu spousty.
Ražené a tažené cihly
Lícové cihly ražené se vyrábějí, jak už název napovídá, ražením hlíny do formy. Ta se předem vysype pískem, který pak na cihle vytvoří její jedinečnou strukturu a barvu. Každý kus je proto originál, s více či méně zvrásněným povrchem. Následně se suší a vypalují při vysokých teplotách ve speciálních pecích. Lícové cihly ražené mají vždy čtyři pohledové strany a vyšší nasákavost (až 18 %), která nikterak nesnižuje jejich odolnost vůči mrazu a dešti.
Lícové cihly tažené se vyrábějí tažením hlíny ze šnekového lisu a řezáním na jednotlivé kusy. Touto formou výroby vznikají cihly s přesnými rozměry a pravidelnými tvary. Jejich povrch je hladký nebo s jemným reliéfem. Vyrábí se děrované nebo plné a mají tři pohledové strany. Právě kvůli způsobu výroby mají vyšší pevnost v tlaku a nižší nasákavost (6-12 %). Speciálním typem jsou potom tzv. Klinker cihly, které mají nejnižší nasákavost (do 6 %) a jsou typické svým zvonivým zvukem.
Obkladové pásky
Další velice rozšířenou variantou použití lícových cihel ve formě obkladů jsou obkladové pásky. Obkladové pásky představují jednodušší variantu, jak dosáhnout vzhledu pravé cihlové fasády. Používají se zejména tam, kde již nelze cihly z technologických důvodů použít nebo při rekonstrukcích.
Jsou skvělou variantou pro povrchovou úpravu zateplovacího systému. Vyrábějí se řezáním z lícových cihel, tudíž jsou totožné se sortimentem cihel. Jejich tloušťka se pohybuje v rozmezí 23-25 mm, takže jsou prostorově nenáročné a dají se použít téměř kamkoliv.
Související článek: Jaké jsou přednosti lícových materiálů?
Cihlová dlažba
V sortimentu jedinečných cihlových výrobků nesmíme opomenout cihlovou dlažbu. Ta je stejně jako lícové cihly mrazuvzdorná, takže je ideální na terasy, chodníky, příjezdové cesty. Vysoká pevnost je další z jejich nesčetných vlastností, proto je vhodná pro pojezdové plochy, příjezdové cesty a před garáže. Cihlová dlažba je stálobarevná a odolná vůči nepříznivým klimatickým podmínkám.
Dlažba se lepí do malty nebo klade do písku. Při pokládce do pískového lože může voda snadno odtéci podložím a dlažba zůstane rozebíratelná. Opět zde platí, že se nemusíte obávat vyblednutí barvy, jako tomu bývá u například betonových dlažeb, takže se můžete ze své terasy či chodníku radovat celý život.
Díky Terca lícových cihlám a cihlové dlažbě si každý může dopřát trochu luxusu, díky němuž se bude vracet domů ještě raději než dříve…
RD byl postaven z cihel Porotherm Wienerberger a následně byl zateplen 15 cm polystyrenem EPS. Příprava podkladu pro použití obkladových pásků na zateplovací systém není složitá, má však svoje specifika.
Na obvodové zdivo přilepíme izolant (v našem případě se jedná o polystyren EPS v tloušťce 15 mm. Na nalepený polystyren naneseme vrstvu lepidla, do které uložíme tkaninu (perlinku) s vyšší gramáží, které se říká sklo-textilní nebo pancéřová. Přes nataženou tkaninu překotvíme hmoždinkou s ocelovým šroubovacím trnem. Hmoždinek používáme 6-8 ks/m2. Talíře od hmoždinek ještě můžeme lokálně přetahnout lepidlem. Tím je podklad pro nalepení obkladových pásků připravený.
Nyní přichází na řadu lepení obkladových pásků. Velice důležité před začátkem lepení je, vše detailně rozměřit a připravit, ať vše vypadá dokonale.
Po nalepení obkladu přichází na řadu spárování. Jedná se také o velice důležitou věc, nejenom v kvalitě provedení, ale i výběru barvy spárovací hmoty. Spárovací hmota tvoří plochu cca 12%, tudíž je zvolení barvy velice důležité. Zde malá ukázka, jak barva spárovací hmoty ovlivňuje konečný výsledek.
Nejnovější komentáře